Żołnierze, tak jak ich koledzy w cywilu czy innych służbach, będą mogli iść na urlop ojcowski. Ma im to zagwarantować ustawa pragmatyczna. Niewykluczone także, że żołnierz, który został tatą, będzie mógł skorzystać z płatnego półrocznego urlopu rodzicielskiego. Nad jego wprowadzeniem pracuje rząd.
W ciągu roku od narodzin dziecka większość ojców może iść na dwutygodniowy płatny urlop. Takie prawo przysługuje, np. policjantom, strażakom czy funkcjonariuszom BOR-u, ale nie wojskowym. – Od wielu już lat taka forma sprawowania opieki obowiązuje w państwach NATO. U nas żołnierze zostali pominięci – mówi kmdr Bożena Szubińska, pełnomocnik MON ds. Wojskowej Służby Kobiet i przewodnicząca Rady ds. Kobiet w SZ RP.
Sytuacja ma się zmienić dzięki odpowiedniemu zapisowi, który znalazł się w projekcie ustawy pragmatycznej. Kiedy dokładnie przepisy wejdą w życie – na razie nie wiadomo, bo rząd nadal pracuje nad nowelizacją.
Za to żołnierzy, którzy uzyskają prawo do urlopu, może czekać kolejna niespodzianka. Resort pracy przygotowuje bowiem zmiany wprowadzające od września 26-tygodniowy pełnopłatny urlop rodzicielski. Prawo do niego będą mieli oboje rodzice, niezależnie od urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego. Trwającym ponad sześć miesięcy urlopem będą mogli się podzielić, jak będą chcieli.
Nie wiadomo jednak czy zawarte w kodeksie pracy nowe rozwiązania będą obowiązywały także żołnierzy. Decyzje w tej sprawie ma podjąć minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. – Takie rozwiązania z pewnością spełniłyby oczekiwania żołnierzy. Dziś biorą oni przeważnie roczny urlop wychowawczy, mają po nim zagwarantowany powrót do jednostki na swoje stanowisko, ale to urlop bezpłatny – mówi kmdr Szubińska. Komandor zarekomendowała już szefowi MON, by przychylił się do wprowadzenia urlopów rodzicielskich także w wojsku.
Jednak część żołnierzy przyznaje, że przeciw takim zmianom może być część dowódców. – W armii jest wiele małżeństw. W sytuacji gdy oboje rodzice są żołnierzami, dla dowódcy może to być problem – mówi kmdr Szubińska.
Żołnierze jednak liczą, że nowe rozwiązania będą także ich dotyczyć. – My też mamy rodziny i dzieci. Jestem pewien, że przy dobrej woli takie urlopy mogą być wprowadzane – mówi jeden z oficerów.
Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało ostatnio kilka zmian w prawie, dzięki którym w żołnierskich portfelach będzie więcej pieniędzy. O zwolnieniu z podatku świadczeń mieszkaniowych, zmianach w naliczaniu dodatku poligonowego i podniesieniu dodatku za rozłąkę pisaliśmy na portalu polska-zbrojna.pl.
Dodatek nie tylko za zajęcia poligonowe |
Koniec problemów z podatkiem od dodatku
|
Więcej pieniędzy za rozłąkę z rodziną |
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski
komentarze