moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Fenomen judoków

Wola walki, jasne zasady, nieustanne dążenie do sukcesu oraz przede wszystkim wyczerpujący trening sprawiły, że judocy z „cyfrowej brygady” po raz kolejny stanęli na podium Mistrzostw Wojska Polskiego w judo.


Aż dziewięć medali w klasyfikacji indywidualnej Mistrzostw Wojska Polskiego w judo przywieźli z Gdyni reprezentanci zespołu Wojsk Lądowych nr 1. Jego zasadniczą część, bo aż 10 na 16 zawodników, stanowili żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17 WBZ). Jest to sukces trenera chorążego Wojciecha Korzenia, Sekcji wychowania Fizycznego i Sportu (SWFiS) 17 WBZ oraz całej ekipy, która przez cały rok ciężko pracowała na sukces.

Połowa żołnierzy „cyfrowej brygady” wróciła z zawodów z medalami. – To niesamowity wynik. Świadczy on o poziomie zawodów i naszym rozwoju. W ubiegłym roku mieliśmy 5 indywidualnych medali. Teraz przywieźliśmy aż 9  – opowiada kapral Patryk Janik, złoty medalista Mistrzostw w kategorii do 100 kg. To już 8 medal w jego karierze. –Mam zamiar dojść do co najmniej 10, więc jeszcze wszystko przede mną– zapowiada mistrz.

W zgrupowaniach poprzedzających zawody brało udział 38 osób. Miejsc startowych wystarczyło tylko dla 16. Konieczne były selekcje, które wyłoniły ostatecznych reprezentantów. – Judo jest dyscypliną rozwojową. Z roku na rok liczba zawodników rośnie. W tegorocznej edycji wystartowało aż 140 reprezentantów oraz 13 zespołów. To naprawdę imponujący wynik. Pamiętam początki, kiedy z trudem zbieraliśmy ekipę na zawody. Dziś ten problem nie istnieje. Ewentualnym problemem może być fakt, że mamy zdecydowanie większą ilość dobrych zawodników, którzy ze względu na limity miejsc nie mogą startować w Mistrzostwach – opowiada z dumą major Tomasz Bajer, szef SWFiS 17 WBZ oraz kierownik mistrzowskiego zespołu.

To właśnie dzięki kadrze, która trenuje i wspiera zawodników możliwy jest rozwój tej dyscypliny. A zaplecze jest spore. W zespole jest wielu doświadczonych zawodników, którzy służą radami i wskazówkami dla początkujących sportowców.

Przygotowania do zawodów to żmudna praca. Wyczerpujący trening na macie, ćwiczenia ogólnorozwojowe, bieganie i pływanie. Do tego pot, zmęczenie, determinacja i wiara w sukces. Wszystko to sprawia, że judo jest sportem przyciągającym wielu zapaleńców. – O fenomenie tego sportu świadczą jego stabilne zasady. Ten sport pociąga za sobą nie tylko rozwój fizyczny, ale też pewną filozofię życia. W judo dominują zasady, jasne reguły, które w dzisiejszym świecie zanikają. Trenerzy dbają o rozwój, respektowanie zasad starszeństwa, rangi i tradycji. To wszystko sprawia, że jest to sport, który przyciąga ludzi – tłumaczy podporucznik Arkadiusz Lesiewicz, brązowy medalista Mistrzostw.

Zawodnicy podkreślają, że zgodnie z pierwszą zasadą obowiązującą w judo, czyli: ustąp, aby zwyciężyć, w przyszłym roku mają zamiar zgarnąć złoto w klasyfikacji drużynowej i zespołowej. W tym roku zdobyli srebro w klasyfikacji zespołowej i brąz w drużynowej. – W przyszłym roku zwyciężymy – opowiadają z uśmiechem i chęcią do dalszej walki.

W skład medalowego zespołu weszło 10 żołnierzy 17 WBZ, 3 z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, 2 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 1 z 5 Lubuskiego pułku Artylerii z Sulechowa.

Reprezentanci 17 WBZ, którzy przywieźli cenne medale to ppor. Arkadiusz Lesiewicz (brąz), ppor. Piotr Sromala (brąz), kpr. Patryk Janik (złoto), st. szer. Piotr Sulecki (srebro) oraz szer. Rafał Looze (brąz).

Źródło: por. Martyna Fedro-Samojedny

PZ

autor zdjęć: Fot. Klub Sportowy Judo Spartakus

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojskowi medycy ratują i leczą
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Będzie można zostać snajperem lądowym
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Odstraszanie i obrona
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Jak wyszkolić pilota F-16?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
V Korpus z nowym dowódcą
Wojsko inwestuje w Limanowej
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zbrodnia made in ZSRS
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Psiakrew, harmata!
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Ogień w podziemiu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO