moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Roszady w drużynie wojskowych ze Świętoszowa

Tydzień później niż planowano rozpocznie się runda wiosenna w jeleniogórskiej klasie okręgowej, w której walczy o punkty jedenastka Twardego Świętoszów. Wojskowi, z trzema nowymi zawodnikami w składzie, ligową wiosnę zainaugurują 23 marca spotkaniem z Victorią Ruszów.

St. szer. Kamil Ganczarek (drugi z prawej) znów bronić będzie barw Twardego.

Dla drużyny Twardego najbliższa runda rozgrywkowa będzie ostatnią, w której mecze w roli gospodarza przyjdzie jej rozgrywać na obcym boisku. Wojskowi, którzy od kilku lat nie mają zielonej murawy w Świętoszowie, tej wiosny po raz ostatni korzystać będą z gościny na obiekcie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Osiecznicy. W czerwcu ma być bowiem oddane do użytku, po przebudowie, świętoszowskie boisko. W dziesiątą rocznicę zarejestrowania Piłkarskiego Klubu Sportowego Twardy Świętoszów drużyna złożona w większości z żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej wreszcie będzie miała do dyspozycji kompleks sportowy w swojej miejscowości. Wojskowi od awansu do IV ligi w sezonie 2009/2010 rozgrywali mecze jako gospodarze w odległej o 16 km od Świętoszowa Osiecznicy, a wcześniej – kiedy grali w klasie okręgowej – o ligowe punkty na „własnym” boisku walczyli w Parowej – 35 km od Świętoszowa.

Czy w roku jubileuszu PKS Twardy wojskowym uda się awansować do wyższej klasy rozgrywkowej i piłkarską jesień rozpocząć na nowo oddanym do użytku stadionie w IV lidze? Na pewno nie będzie to łatwe. Zresztą nikt nie stawia piłkarzom takiego celu przed inauguracją wiosny. Po rundzie jesiennej wojskowi zajmują czwarte miejsce i mają dziesięć punktów straty do prowadzącej jedenastki Bolesławieckiego Klubu Sportowego Bobrzanie. Gdyby z IV ligi spadły dwie drużyny z okręgu jeleniogórskiego, do wyższej klasy rozgrywkowej awansuje również druga drużyna z „okręgówki”. Na razie wiceliderem tabeli jest jedenastka Włókniarza Mirsk, a wojskowi mają do niej stratę siedmiu punktów. – Wszystko może się jeszcze wydarzyć, ale nie stawiamy sobie celu awansu – mówi prezes Twardego ppłk Mariusz Bolecki. – Koncentrujemy się na budowie silnej drużyny na przyszłoroczny sezon, który rozpoczniemy wreszcie na własnym boisku – dodaje kierownik drużyny ze Świętoszowa mł. chor. Władysław Sadowski.

Budowę mocnej jedenastki wojskowi rozpoczęli od roszad w składzie przed rundą rewanżową w sezonie 2012/2013. Do zespołu powrócił 27-letni st. szer. Kamil Ganczarek, który w Twardym grał w sezonach 2009/2010 i 2010/2011. Po wycofaniu jedenastki ze Świętoszowa (po trzeciej kolejce) z rozgrywek III ligi dolnośląsko-lubuskiej w sezonie 2011/2012 przeniósł się do Sparty Grabik (IV liga, grupa lubuska), a jesienią 2012/2013 występował w Sprotavii Szprotawa (III liga dolnośląsko-lubuska). W drużynie wojskowych zadebiutuje natomiast dwóch nowych zawodników: Filip Paluchowicz (w poprzedniej rundzie grał na boiskach IV ligi w Vitrosiliconie Iłowa – do tej drużyny został wypożyczony z II-ligowych Czarnych Żagań) i szer. Andrzej Siciński (występował w IV-ligowej drużynie Łęknickiego Klubu Sportowego, a wcześniej w III-ligowym Promieniu Żary).

– Siciński jesienią 2011 roku w meczu Twardego z Promieniem w III lidze, który wygraliśmy 3:1, strzelił jedynego gola dla drużyny z Żar – przypomina kierownik drużyny Twardego. – Na pewno będzie silnym wzmocnieniem naszej jedenastki – dodaje chorąży Sadowski. – Filip Paluchowicz dobrze wkomponował się do zespołu. Pokazał się z dobrej strony w jedynym jak dotąd meczu sparingowym rozegranym w tym roku, w którym 3:2 pokonaliśmy w Żaganiu drużynę Konina Żagań – podkreśla prezes Twardego. – Po długiej przerwie gotowy do gry jest też szer. Łukasz Iwaniak. Na szczęście po turniejach w futsalu żaden z zawodników z powodu kontuzji nie wypadł nam ze składu – dodaje ppłk Bolecki.

Późniejsza inauguracja rundy wiosennej pomoże wojskowym jeszcze lepiej przygotować się do pierwszego spotkania o punkty. Wojskowi poza sparingiem na sztucznej nawierzchni na Arenie Żagań w ramach przygotowań do sezonu brali udział w turniejach piłki halowej. Na rozegranych w dniach 1–3 marca XIV Halowych Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Futsalu kilku piłkarzy Twardego wraz z innymi żołnierzami z 10 BKPanc wywalczyło czwarte miejsce. Kawalerzyści w meczu o brązowy medal przegrali 5:6 z drużyną Straży Miejskiej z Warszawy. W półfinale świętoszowianie ulegli 3:5 reprezentacji Śląska Państwowej Straży Pożarnej (strażacy ze Śląska w finale przegrali 3:5 z drużyną wystawioną przez Komendę Wojewódzką PSP w Łodzi). Na pocieszenie pozostało kawalerzystom miano najlepszej wojskowej drużyny na mistrzostwach, które odbyły się w Zawoi. Piąte miejsce w czempionacie zajęła reprezentacja Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, siódme – 56 Bazy Lotniczej z Inowrocławia, a ósme – 5 Batalionu Dowodzenia w Krakowie.

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Szpej na miarę potrzeb
 
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zbrodnia made in ZSRS
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
Zachować właściwą kolejność działań
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
V Korpus z nowym dowódcą
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Front przy biurku
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ocalały z transportu do Katynia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kadisz za bohaterów
Optyka dla żołnierzy
Sprawa katyńska à la española
Szarża „Dragona”
Ramię w ramię z aliantami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO on Northern Track
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
SOR w Legionowie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto stołecznego garnizonu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Głos z katyńskich mogił
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Italii, za wolność waszą i naszą
Sandhurst: końcowe odliczanie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strażacy ruszają do akcji
Odstraszanie i obrona
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Mundury w linii... produkcyjnej
Charge of Dragon
Na straży wschodniej flanki NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część trzecia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO