moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W nowym mundurze na razie na misję

Mundury polowe, tzw. wzór 2010, trafiły do żołnierzy, którzy wyjadą na misje do Afganistanu, Kosowa oraz Bośni i Hercegowiny. Kolejni wojskowi dostaną je w przyszłym roku. – Nowy mundur ma inny krój, pozwalający na większą swobodę ruchów – mówi kpt. Tomasz Słodziński z 2 Pułku Saperów w Kazuniu.

Żołnierz w mundurze polowym letnim wzór 2010. Będą one stosowane przez żołnierzy XIII zmiany polskiego kontyngentu w Afganistanie. Ten wzór kamuflażu to pantera leśna.

Mundur polowy wzór 2010  jest wykonany z tkaniny bawełniano-poliestrowej. Pagony zostały zastąpione jednym, mocowanym w okolicy zapięcia bluzy. Kieszenie znajdujące się na piersiach zostały naszyte pod kątem. Na łokciach i kolanach pojawiły się specjalne kieszenie na piankowe wkłady. Mają chronić żołnierzy przed drobnymi urazami. W nowych mundurach nie ma szelek i pasa, spodnie mają pasek z taśmy syntetycznej z klamrą z tworzywa sztucznego.

Przygotowało je Szefostwo Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i  Wojskowy Ośrodek Badawczo-Wdrożeniowy Służby Mundurowej w Łodzi. Zmiany były konieczne, bo te użytkowane od blisko 10 lat –  wzór 93 – nie spełniały wymagań współczesnego pola walki. Niektórzy żołnierze narzekali, że za szybko się niszczą.

Nowe mundury dostali żołnierze wojsk specjalnych oraz ci, którzy wyjadą na misję. – Mają je wszyscy, czyli blisko 1800 żołnierzy wchodzących w skład XIII zmiany, która jedzie do Afganistanu  – mówi płk Jerzy Iwanicki, szef Oddziału Mundurowego Szefostwa Służby Mundurowej w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych. – Nowy mundur ma inny krój, pozwalający na większą swobodę ruchów. Zobaczymy, jak sprawdzi się na misji – zastanawia się kpt. Tomasz Słodziński z 2 Pułku Saperów w Kazuniu.

Polówki nowego wzoru na misję do Bośni i Hercegowiny zabrali też żołnierze V zmiany PKW EUFOR. W czerwcu wyjadą w nich do Kosowa kolejni.

Prace nad nowym umundurowaniem rozpoczęły się w łódzkim ośrodku w 2007 roku. Rok później gotowe były pierwsze egzemplarze. Pierwsi testowali je żołnierze Wojsk Lądowych. Ćwiczyli w nich nie tylko na krajowych poligonach, ale także na misjach w Afganistanie i Czadzie. Po raz pierwszy podczas prac nad wojskowym umundurowaniem brano pod uwagę sugestie ich przyszłych użytkowników. Po uwzględnieniu niektórych uwag powstały kolejne prototypy. One także trafiły do „żołnierskich konsultacji”. Ostatecznie powstały cztery wersje wzoru 2010: mundur polowy, mundur polowy letni, mundur polowy tropikalny w kamuflażu pustynnym oraz mundur polowy specjalny (wykonany z tkaniny trudnopalnej).

Mundury dla kolejnych żołnierzy z jednostek na terenie kraju mają być wydawane już w przyszłym roku.

 

 


 

Nowy model kurtek testowali jesienią ubiegłego roku piloci. O tym, co o nich sądzą, przeczytacie w materiale na portalu polska-zbrojna.pl.

 

Ładna – co z tego, skoro niepraktyczna

Wyglądają nieźle, gorzej z wykonaniem – mówią piloci, którzy od kilkunastu tygodni testują nowe kurtki. Najbardziej przeszkadza im to, że są źle dopasowane, za ciężkie i nie przepuszczają powietrza. – Wszystkie opinie uwzględnimy – zapewniają wojskowi odpowiedzialni za zakupy.

PG

autor zdjęć: mjr Dariusz Osowski

dodaj komentarz

komentarze

~Marcin
1380474480
Rogatywka powinna wrocic do wojska polskiego! To jest nasza tradycja ktora niestety zostala zapomniana. Nawet w komunizmie zostala przywrocona (lata ´50) i noszona do lat ´90 kiedy to juz po komunizmie zostalo wspomnienie. Przykro, ze wykonczyl ja tak przez wszystkich chwalony kapitalizm i chec stylizowania sie na armii amerykanskiej. Gdzie nasz szacunek do historii i do ludzi ktorzy walczyli i gineli w rogatywkach za nasza ojczyzne? Gdyby nie oni to pewnie nas by dzisiaj nie bylo...Przed wojna beret byl nakryciem glowy w jednostkach pancernych z oczywisych wzgledow. Reszta wojsk ladowych powinna nosic rogatywki. Jak napisal poprzednik, amerykanska piechota morska jest wrecz dumna ze swojej czapki ktora to ma wiele krotsze tradycje niz nasza rogatywka. Nikt nawet nie proboje narzucic im beretu czy parolowki uzywanej przez armie. Czapka ta stala sie czescia esprit de corps. Bez tej czabki z logiem USMC nie ma piechoty morskiej. Tak samo powinno byc w przypadku rogatywki. Nie mozna zapomniec o prawie 250 latach tradycji.
3E-AD-9C-90
~Jacek
1380403920
Kolego WIESIEK raczej twe wypowiedzi nadaja sie do muzeum . Zmodyfikowana rogatywka unowoczesniona , mocno odchudzona jest niezbedna . To kwestja tradycji jak i funkcjonalnosci . Zaden kapelusz czy tez niepraktyczny beret nie zastapi dobrej polowej czapki . Zrozumieli to takze ostatnio nawet anglicy wdrazajac nowa czapke polowa . Wszystkie armie swiata maja swoja czapke polowa z elementami tradycyjnymi. Zmodyfikowana polska rogatywka w niczym by nie ustepowala np TRADYCYJNEJ , oslawionej i uzywanej obecnie czapce USMC . Jakos 8 katow tam nikomu nie przeszkadza i nie uchodzi za smieszna i muzealna . Zapozyczanie idiotycznych wzorow amerykanskich typu ,,PATROLOWKA lub BEJSBOLOWKA to poprostu wstyd . Stworzyc dobra unowoczesniona rogatywke w kamuflaz i tyle . A na marginesie przez 2 lata wojska uzywalem (w latach 80tych) przestarzalej rogatywki moro i korona z glowy mi nie spadla a i wstydu nie odczuwam .
ED-D1-9B-13
~wiesiek
1365566940
Rogatywka dobra jest kolego w muzealnych zbiorach .
20-DD-A8-FE
~rysiex
1363352460
A kiedy wróci rogatywka polowa? Czy wdrażając nowy wzór umundurowania nie można przy okazji przywrócić tego charakterystycznego dla polskiego żołnierza nakrycia głowy? Swego czasu przecież na którymś MSPO prezentowano polową wersję rogatywki do munduru wz. 2010.
34-53-07-9C

Zmiany w dodatkach stażowych
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO on Northern Track
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Optyka dla żołnierzy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sprawa katyńska à la española
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Charge of Dragon
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Kadisz za bohaterów
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Głos z katyńskich mogił
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
V Korpus z nowym dowódcą
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szarża „Dragona”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Strażacy ruszają do akcji
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO