Niespełna dwa tygodnie pozostało żołnierzom na złożenie oświadczeń majątkowych. Do tej pory złożyło je jedynie 23 procent z 28 tysięcy osób objętych takim obowiązkiem. – Zgodnie z naszymi przewidywaniami najwięcej dokumentów wpłynie w ostatniej chwili – tłumaczy płk Tomasz Piekarski z Żandarmerii Wojskowej.
Żołnierze oświadczenia majątkowe składają już po raz szósty. W dokumentach podają dane nie tylko o zarobkach, ale również o posiadanych nieruchomościach, samochodach i kredytach. Informacje zbiera, analizuje i archiwizuje w chronionych bazach Żandarmeria Wojskowa.
W tym roku obowiązek „majątkowej spowiedzi” dotyczy ok. 28 tysięcy żołnierzy. Choć termin składania dokumentów upływa 31 marca, jak dotąd oświadczenia złożyło zaledwie 6400 wojskowych. – Co roku najwięcej oświadczeń wpływa do nas w ostatnim tygodniu marca – mówi Wojciech Jurkiewicz, szef Wydziału Ewidencji i Archiwizacji Oddziału Oświadczeń Majątkowych ŻW.
Tymczasem według obowiązujących przepisów niezłożenie oświadczenia majątkowego po jednokrotnym pisemnym upomnieniu (dostarczanym za potwierdzeniem odbioru) może doprowadzić do zwolnienia żołnierza ze służby.
O czym powinni pamiętać wojskowi przy składaniu oświadczeń? O własnym podpisie na formularzu. – To jeden z najczęściej popełnianych błędów. W takich sytuacjach żołnierze muszą fatygować się do nas osobiście albo dosłać korektę oświadczenia – mówi płk Tomasz Piekarski, szef Oddziału.
Żołnierze, szczególnie ci, którzy byli na misji, nie wpisują często wynagrodzeń, jakie otrzymali za służbę zagranicą. – Z punktu widzenia przepisów jest to dochód, który należy wykazać – tłumaczy płk Piekarski. Przestrzega także przed nadawaniem dokumentom klauzuli tajności. – To niezgodne z przepisami. Kiedyś faktycznie były one zastrzeżone, ale po zmianie w 2011 roku oświadczenia są jawne, choć podawane w nich dane są chronione – wyjaśnia.
O ile większość żołnierzy składa oświadczenia na ostatnią chwilę, to zdarzają się też tacy, którzy składają dokumenty już na początku stycznia. – Teraz niektórzy z nich muszą przesyłać korekty, ponieważ w momencie wypełniania dokumentów nie mieli pełnych danych ze swoich PIT-ów i najczęściej zarobki wpisywali „na oko” – wymienia pułkownik.
Jak prawidłowo wypełnić oświadczenie majątkowe? Czytaj w materiale na portalu polska-zbrojna.pl.
autor zdjęć: Arch. PZ
komentarze