moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Śmiertelnie groźne ciśnienie

Na morzu doszło do awarii podwodnego okrętu. Załoga musi opuścić pokład i dotrzeć na powierzchnię. Szybka zmiana ciśnienia to dla organizmu wstrząs. Marynarzy może uratować tylko pobyt w komorze dekompresyjnej. W Gdyni trwa kurs dla operatorów tego typu urządzeń.

Mobilna komora dekompresyjna tzw. sercówka. Fot. Marian Kluczyński

Ćwiczenie odbywa się w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego. Bierze w nim udział 15 żołnierzy z Marynarki Wojennej oraz Wojsk Lądowych. Zajęcia zostały podzielone na dwie części. W pierwszej kursanci opanowują teorię. – Chodzi między innymi o poznanie fizyki gazów – mówi prowadzący szkolenie ppor. mar. Patryk Kiedrowski z gdyńskiego ośrodka.

Za każdym razem, gdy wciągamy powietrze do płuc, azot będący głównym jego składnikiem ma kontakt z krwią. Rozpuszcza się w niej i wędruje do wszystkich tkanek organizmu. – W ten sposób w naszym ciele znajduje się przez całe życie pewna ilość tego gazu. Jest ona stała – wyjaśnia kpt. mar. Oskar Draus, szef sekcji szkolenia w OSNiPWP. Kiedy jednak pod wodą nurek oddycha sprężonym powietrzem z butli, w tkankach rozpuszcza się dodatkowy azot. Jego ilość zależy zarówno od głębokości, jak i czasu nurkowania. Podczas wynurzania, gdy ciśnienie wokół nurka się zmniejsza, azot zaczyna wydzielać się z tkanek w formie mikropęcherzyków. – Jeśli wypływamy zbyt szybko, rozprężające się pęcherzyki tego gazu mogą blokować naczynia krwionośne, powodując schorzenie zwane chorobą dekompresyjną – tłumaczy szef sekcji szkolenia. Jest ona dla nurka śmiertelnym zagrożeniem.

Komora dekompresyjna Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni - stacjonarna. Fot. Marian Kluczyński

W takiej sytuacji ratunkiem może być pobyt w komorze dekompresyjnej. To kapsuła, w której jest odtwarzane ciśnienie panujące pod powierzchnią. W komorze tej wartość ciśnienia zmienia się powoli, aż osiągnie stan odpowiadający wartości na powierzchni. Dzięki temu organizm nurka ma czas, by wydalić nadmiar azotu i złagodzić skutki wstrząsu.

Podczas drugiej części szkolenia żołnierze ćwiczą obsługę komory. Uczą się tzw. operowania zaworami. Polega ono na dobieraniu, a potem regulowaniu wartości ciśnienia wewnątrz urządzenia. Poznają także samą komorę: jej budowę, zasady działania oraz sposoby zachowania się w sytuacjach awaryjnych. – Operator ma bardzo poważne zadanie. Często w jego rękach jest życie żołnierzy – zaznacza ppor. mar. Kiedrowski.

W gdyńskim ośrodku są dwie komory, wykorzystywane podczas akcji ratowniczych. Trafiają do nich nurkowie, którzy prowadzą długotrwałe prace na dużej głębokości. Komory służą także do prowadzenia szkoleń. – Umożliwiają wstępną selekcję kandydatów do zawodu nurka oraz przygotowują do schodzenia na znaczną głębokość – wyjaśnia kpt. mar. Draus.

Przydają się także żołnierzom, którzy na co dzień mają niewiele wspólnego z morzem. – W komorach są przeprowadzane także testy tolerancji tlenowej dla załóg czołgów – mówi kpt. mar. Draus. – To element szkolenia przygotowującego choćby do przepraw przez rzekę. Czołg oczywiście nie zanurza się na dużą głębokość, ale jego załoga korzysta z masek tlenowych. Tymczasem nie każdy dobrze znosi oddychanie sprężonym powietrzem. Dzięki testom w komorze można to wychwycić i zweryfikować predyspozycje poszczególnych osób – podkreśla.

Trzytygodniowy kurs dla żołnierzy kończy się egzaminem składanym przed komisją Marynarki Wojennej. Przeszkoleni operatorzy komór dekompresyjnych służą nie tylko w Marynarce, lecz także w Wojskach Specjalnych i Wojskach Lądowych.

Polska armia ma kilka komór dekompresyjnych. Większość z nich to urządzenia mobilne. Można je załadować do kontenera i przewieźć w miejsce, gdzie są akurat potrzebne. Taka przenośna komora znajduje się na przykład na okręcie ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, który obecnie stoi na czele natowskiego zespołu obrony przeciwminowej.Nurkowie Marynarki Wojennej zajmują się m.in. usuwaniem niewybuchów z dna morskiego. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

Wielka operacja saperów na Bałtyku

Niemiecka torpeda zawierająca prawie 300 kg ładunku wybuchowego została o godzinie 11 zdetonowana na Zatoce Puckiej – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl. Detonację przeprowadzono przy użyciu specjalnych, podwodnych ładunków wybuchowych. Zostały one podłożone przez nurków-minerów Marynarki Wojennej. Detonacja odbyła się w sposób zdalny.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~Shem
1363850220
A kto powiedział, że awaria okrętu podwodnego miała miejsce na Bałtyku? Działania operatorów komór dekompresyjnych na każdym akwenie są nie do przecenienia w sytuacji niebezpieczeństwa.
E3-C5-91-24
~ice
1363714800
""Można je załadować do kontenera i przewieźć w miejsce, gdzie są akurat potrzebne""- one są już w kontenerach :)
70-39-1B-6B
~scoobydoopoznan
1363633860
"Na morzu doszło ..." Bałtyk to nie morze - to sadzawka. W średniowieczu był morzem ale Kolumb to zmienił ... .
00-B3-ED-57

Wojna w świętym mieście, epilog
 
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Front przy biurku
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Barwy walki
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Szarża „Dragona”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO on Northern Track
Strażacy ruszają do akcji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Mundury w linii... produkcyjnej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rakiety dla Jastrzębi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, część druga
Głos z katyńskich mogił
Charge of Dragon
Na straży wschodniej flanki NATO
Święto stołecznego garnizonu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
V Korpus z nowym dowódcą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO