moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pieniądze nie tylko na zakup sprzętu

Komandosi będą mieli wideostrzelnicę, lotnicy obiekty sportowe, marynarze nowe koszary, lądowcy strzelnice garnizonowe. Armia nie tylko kupuje nowy sprzęt i uzbrojenie. W całym kraju wojsko buduje i remontuje. Tylko w tym roku zakończą się kilkuletnie inwestycje warte kilkaset milionów złotych.


– Mamy w naszym garnizonie ponad tysiąc trzystu żołnierzy, którzy zgodnie z przepisami muszą, co pewien czas, przechodzić szkolenie strzeleckie. Ponieważ nie mamy swojej strzelnicy garnizonowej, musimy korzystać z innych obiektów tego typu – wyjaśnia kpt. Włodzimierz Baran, oficer prasowy 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego z Powidza.

Lotnicy, aby przeprowadzić szkolenie strzeleckie, jeżdżą po kilkadziesiąt kilometrów na wojskowy poligon pod Toruniem lub na prywatną strzelnicę pod Jarocinem. To sporo kosztuje. Wkrótce jednak sytuacja się zmieni. Na terenie bazy w Powidzu za ponad dwadzieścia mln zł powstaje strzelnica typu B, czyli taka, na której można strzelać na odległość do 200 metrów.

– Czekamy na nią z niecierpliwością. Żołnierze nie będą tracili całego dnia na wyprawę na strzelnicę. Zajmie im to dwie, trzy godziny – komentuje kpt. Baran.

Strzelnica w Powidzu jest jedną z kilkunastu, które obecnie albo buduje, albo modernizuje nasza armia. Obiekty tego typu powstają m.in. w Opolu, Węgorzewie, Tomaszowie Mazowieckim, Słupsku, Elblągu, Dęblinie, Śremie, Siemirowicach i Wejherowie.

Kiedy na początku dekady zmieniły się przepisy regulujące funkcjonowanie strzelnic garnizonowych, wojsko ze względów bezpieczeństwa musiało zamknąć kilkadziesiąt obiektów tego typu. Teraz armia za dziesiątki milionów złotych odbudowuje swój potencjał szkoleniowy.

Nowe strzelnice to jednak tylko część programu modernizacji wojskowej infrastruktury. Do końca 2014 roku powinny zostać zakończone inwestycje warte kilkaset milionów złotych.

Za 40 mln zł w Leźnicy Wielkiej powstanie symulator skoków spadochronowych „Halo-Haho”, w Złocieńcu za ponad 50 mln zł przebudowanych zostanie dziesięć koszarowców, w Łasku i Krzesinach powstaną kompleksy sportowe za ponad 40 mln zł każdy, a jedna z jednostek Wojsk Specjalnych otrzyma wideostrzelnicę, której zbudowanie kosztować będzie około 15 mln zł.

To tylko największe i najdroższe z inwestycji. Od 2007 roku w całym kraju przeprowadzono setki remontów stołówek, koszarowców, hal sportowych i obiektów szkoleniowych, których wartość nie przekraczała kilku milionów. Dla żołnierzy były one jednak warte każdych pieniędzy.

– Jeszcze kilka lat temu koszarowce, w których śpimy, były w fatalnym stanie. Co kilka lat tylko malowano w nich ściany, a one aż prosiły się o generalny remont. Teraz wymieniono okna, a cały budynek ocieplono. Różnica jest ogromna – komentuje żołnierz z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia, w której wyremontowano większość kilkudziesięcioletnich budynków garnizonowych.

Jak wyjaśnia ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, potrzebę zmodernizowania w danym garnizonie stołówki, koszarowca czy wybudowania strzelnicy dowódcy jednostek zgłaszają do właściwych dowódców rodzajów sił zbrojnych. To, czy dana inwestycja zostanie skierowana do realizacji, rozstrzyga się na corocznej grze decyzyjnej szefa Sztabu Generalnego WP, dotyczącej priorytetów i zadań do działalności Sił Zbrojnych RP w następnym roku budżetowym.We Wrocławiu powstaje nowoczesna strzelnica. Żołnierze będą z niej korzystać od początku przyszłego roku. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

  Żołnierskie strzelanie pod dachem

We Wrocławiu powstaje najnowocześniejsza w kraju kryta strzelnica wojskowa. Będzie pierwszą w pełni dostosowaną do nowego programu ćwiczeń ze strzelania. Jednocześnie będzie mogło się na niej szkolić nawet 100 żołnierzy. Zostanie otwarta na początku 2014 roku.
Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze

~kynior
1363732080
Michał Michał Jesteś żałosny. Uwagi godne Pudelka.pl Dobrze, że się remontuje jednostki bo często ich stan jest tragiczny. Zastanawiam się dlaczego za rządów SLD tak niewiele się zrobiło w armii. PO ma chyba tylko jednego asa, a jest nim minister obrony, który również dobrze zrobił powołując Skrzypczaka :)
69-CF-C6-30
~scoobydoopoznan
1363682100
1. Wojska spadochronowe (przeżytek) powinno zastąpić się aeromobilnymi nie tylko kupując BH ale również CH-47 Chinook, których to zaletą jest możliwość odebrania żołnierzy w razie niepowodzenia lub zakończenia misji. 2. Co do sprawności żołnierzy najtańszą rzeczą i jednocześnie najlepszą jest poligon ale nie 5 dni , by od "starej" uciec ( na taki sam bym chętnie pojechał i nawet zapłacił ) ale 3 -4 tygodnie. 3. 50 000 Żołnierzy nie ma własnego mieszkania , jak wybudujecie ostatnie (min 70 m2) brać się za strzelnice, sale gimnastyczne , baseny, sauny ... .. .
00-B3-ED-57

Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
NATO na północnym szlaku
Szarża „Dragona”
Zachować właściwą kolejność działań
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zbrodnia made in ZSRS
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Święto stołecznego garnizonu
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Charge of Dragon
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
Rakiety dla Jastrzębi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Ocalały z transportu do Katynia
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
V Korpus z nowym dowódcą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mundury w linii... produkcyjnej
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, część druga
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO