moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Phenian grozi atakiem na bazy USA

Wojskowi północnokoreańscy ostrzegli, że mogą zaatakować amerykańskie bazy w rejonie Azji i Pacyfiku. Phenian pochwalił się, że zamierza wykorzystać do tego uderzeniowe drony. Pojawiły się pierwsze dowody, że to Korea Północna może być odpowiedzialna za wczorajszy cyberatak na południowych sąsiadów.

Amerykańska flota stacjonująca w Japonii może stać się celem ataku Korei Północnej. Na zdjęciu: USS George Washington wypływa z Zatoki Tokijskiej.

Korea Północna zagroziła, że jeśli zostanie sprowokowana, zaatakuje amerykańskie bazy w Japonii i na leżącej na Pacyfiku wyspie Guam. Oświadczenie pojawiło dzień po tym, gdy północnokoreański przywódca Kim Dzong Un nadzorował pozorowane uderzenie bezzałogowców na Koreę Południową. Wcześniej Phenian ostro zareagował na pojawienie się nad Półwyspem Koreańskim amerykańskich bombowców strategicznych B-52, które brały udział w ćwiczeniach. Koreańczycy z północy uznali te przeloty jako element przygotowań Amerykanów do ataku.

Cytowany przez państwową agencję KCNA rzecznik najwyższego dowództwa sił zbrojnych Korei Północnej oświadczył, że Amerykanie nie powinni zapominać, że w zasięgu północnokoreańskiej precyzyjnej broni (rakiet balistycznych) są baza lotnicza Anderson na Guam, gdzie stacjonują B-52, i porty w Japonii, gdzie bazują m.in. amerykańskie atomowe okręty podwodne. Agencja podała także, że podczas ćwiczeń jednostka przeciwlotnicza zestrzeliła cel imitujący amerykański pocisk manewrujący Tomahawk. Sam Kim Dzong Un wypowiadał się też o dronach.

Jednak istnieją wątpliwości, czy Korea Północna rzeczywiście je posiada. Według ubiegłorocznej informacji południowokoreańskiej agencji Yonhap, uderzeniowe drony to w rzeczywistości pochodzące z lat 70. XX wieku amerykańskie bezzałogowe cele powietrzne uzyskane od Syrii.

Ostra retoryka Phenianu ma związek z dorocznymi manewrami wojsk USA i Republiki Korei. Jest również przejawem irytacji na nowe sankcje nałożone przez ONZ po przeprowadzeniu przez Koreę Północną testu jądrowego.

Wstępne wyniki śledztwa w sprawie środowego ataku hakerskiego na sieci telewizyjne i banki w Korei Południowej, który zainfekował około 32 tys. komputerów, wykazały, że przeprowadzono go z adresu IP w Chinach. Według anonimowego urzędnika prezydenta Republiki Korei, cytowanego przez agencję prasową Yonhap, może to oznaczać, że stoi za nim Phenian. Północnokoreańscy hakerzy we wcześniejszych atakach korzystali właśnie z adresów IP w Chinach. Według ekspertów to rutynowa praktyka ukrywania faktycznego sprawcy cyberataku.

Źródła: CNN News, BBC News, ReutersO atakach w cyberprzestrzeni, o które oskarżany jest koreański reżim, czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

Hakerzy kontra bombowce

Serwery południowokoreańskich sieci telewizyjnych i banków zostały zaatakowane przez hakerów. Podejrzewana o tę akcję jest sąsiednia Korea Północna. Stało się to dzień po tym, jak podano informacje o przelocie amerykańskich bombowców strategicznych B-52.

WR

autor zdjęć: US NAVY

dodaj komentarz

komentarze

~Joon
1387308840
Od kilku lat nazwa Phenian (w polskim słowniku) została zastąpiona inną z przed II wojny światowej. Uzasadnienie z wikipedii: Polska nazwa miasta stosowana była początkowo w różnych zapisach nawiązujących do nazwy koreańskiej: Piongyang, Pjongjang, Piengjang, Piongjang. Po II wojnie światowej wprowadzono nazwę Phenian – egzonim zapożyczony z rosyjskiego (przyjęty w postaci Phenian na skutek błędnej transkrypcji). W związku z tym, że nazwa ta była często błędnie wymawiana jako [fenian], a także istniejącym w krajach Europy Środkowej trendem odchodzenia od nazw pochodzenia rosyjskiego dla tego miasta, Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej 21 listopada 2006 r. postanowiła przyjąć, jako polski egzonim, nazwę Pjongjang, zaproponowaną przez orientalistów i nawiązującą do wymowy nazwy koreańskiej oraz nazw stosowanych w Polsce przed wojną. Tę formę stosuje obecnie m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i polska ambasada w KRLD. Nazwę Phenian orientaliści uznali za błędną
15-A3-50-91
~scoobydoopoznan
1363867020
lol
5C-16-3D-92

Dwa medale w Budapeszcie
 
Z pułku w brygadę
Polsko-koreańskie rozmowy
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Raki dla podhalańczyków
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Plan misji „Air Defender”
Przysięga w Kolnie
Trening na awaryjnym lotnisku
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Wychodzi poza schematy
Moc Buzdygana
RBN o rezultatach szczytu NATO
Nie uznaje półśrodków
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Polska rozdarta przez okupantów
Nie płynie z nurtem
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Wyższe diety za służbę na granicy
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
16 Dywizja świętuje
Wojsko pomoże Słoweńcom
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
O innowacyjnych technologiach dla wojska
The Power of Buzdygany Awards
Szef MON-u o planach obrony kraju
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Brązowa czwórka podwójna
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Odliczanie do przysięgi
Śladem profesjonalistów
Tak rodziła się konspiracja
Spełnia marzenia
Szwedzi na „Czernickim”
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Długi marsz na wschód
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Armia rosyjska wychodzi z Polski
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Stawia na dobrą komunikację
Wojskowe kontrakty w USA
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Lecimy F-35
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Abramsy jadą na ukraiński front
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Przyszłość pod znakiem dronów
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Wirtualna walka na morzu
Konsekwentnie dąży do celu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO