moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trzy medale bokserów Desantu Kraków

Pomysł założenia klubu bokserskiego zrodził się na XI zmianie kontyngentu w Afganistanie. Po powrocie do kraju, idea została zrealizowana. Bokserzy z Desantu zadebiutowali właśnie w oficjalnych zawodach. W Mistrzostwach Małopolski wystartowało trzech żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej i wszyscy zdobyli medale.


W kategorii do 81 kg tytuł mistrzowski wywalczył st. szer. Piotr Czosnyka, a jego klubowy kolega – st. szer. Lesław Komperda, zdobył medal brązowy. Natomiast st. szer. Paweł Worobiej zajął trzecie miejsce w wadze 69 kg. Złotego medalistę z WKS Desant wybrano również najlepszym technikiem turnieju.

W klasyfikacji drużynowej mistrzostw żołnierze z 13 pkt. zajęli ósme miejsce. Triumfowali – z 65 pkt. – bokserzy PTB Tiger Tarnów przed reprezentantami TS Wisła Kraków (54 pkt.) i BKS Magic Boxing Brzesko (49). Warto jednak podkreślić, że do klasyfikacji drużynowej liczyły się nie tylko punkty zdobyte w kategorii seniorów, ale również seniorek, młodzików, kadetów i juniorów. Turniej, pod patronatem Mariusza Wacha (zdobywcy pasa WBC International oraz federacji TWBA w wadze ciężkiej) odbył się w hali sportowej przy Publicznym Gimnazjum w Gnojniku, a jego organizatorem był Brzeski Klub Bokserski Magic Boxing i wójt gminy Gnojnik.


Film: Jacek Szustakowski

– W mistrzostwach wzięli udział zawodnicy z 11 klubów. W debiucie, mimo wystawienia tylko trzech seniorów, zajęliśmy ósme miejsce. Jestem bardzo zadowolony z pierwszego występu naszych bokserów – mówi kpt. Krzysztof Kacprzyk. prezes krakowskiego WKS. – Zależało mi przede wszystkim, aby środowisko bokserskie dowiedziało się, że powstał nowy klub i cel ten osiągnęliśmy. Liczyłem też na medale, ale nie spodziewałem się tego z najcenniejszego kruszcu – dodaje kpt. Kacprzyk. – Cieszę się z postawy naszych bokserów, którzy tak naprawdę do mistrzostw przygotowywali się zaledwie przez trzy tygodnie – mówi st. kpr. Ariel Środa, trener bokserów.

Pomysł utworzenia klubu bokserskiego przy 6 Batalionie Dowodzenia dojrzewał kilkanaście miesięcy. Impulsem, który przyspieszył decyzję o formalnym zarejestrowaniu WKS Desant był turniej bokserski, który polscy żołnierze wraz z amerykańskimi zorganizowali jesienią zeszłego roku na XI zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Jeszcze na misji grono sympatyków boksu z kpt. Krzysztofem Kacprzykiem na czele zaczęło prace nad statutem nowego stowarzyszenia kultury fizycznej, a st. szer. Paweł Worobiej zaprojektował klubowe logo. Po powrocie z misji żołnierze dopięli swego i załatwili wszystkie formalności związane z utworzeniem klubu.


WKS Desant Kraków jako stowarzyszenie kultury fizycznej zarejestrowano 22 stycznia br. Niespełna dwa miesiące później bokserzy z nowego klubu w koszulkach z logo Desantu wyszli po raz pierwszy na ring. – Licencje zawodnicze ma już dziewięciu żołnierzy, ale do debiutu w naszych barwach gotowych było trzech. Po utworzeniu klubu dołączyli do nas zawodnicy, którzy kiedyś trenowali boks. Mieli jednak zbyt długą przerwę w treningach i nie byli jeszcze gotowi do startu Mistrzostwach Małopolski – mówi prezes Desantu. – Wystąpią jednak w kolejnych zawodach. Obecnie w klubie w grupie zawodniczej mamy już 14 żołnierzy. Mamy jednak wielu chętnych, którzy chcieliby poznać tajniki boksu i w kwietniu rozpoczniemy dla nich zajęcia w grupie naborowej. Może uda nam się wyłuskać jakiś talent, który trafi do grupy zawodniczej – dodaje kapitan.

WKS Desant na razie zrzesza wyłącznie żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej, głównie z 16 Batalionu Powietrznodesantowego i 6 Batalionu Dowodzenia. Przed powstaniem nowego klubu jego założyciele rozmawiali z poprzednim dowódcą 6 BPD. Gen. bryg. Bogdan Tworkowski poparł inicjatywę utworzenia WKS Desant przy 6 bdow, gdzie żołnierze mają dobre warunki do uprawiania swojego ulubionego sportu. – Bokserzy mogą liczyć na wsparcie również i obecnie. Zresztą każda inicjatywa służąca poprawianiu sprawności fizycznej i zdobywaniu doświadczeń przydatnych na polu walki, tak istotnych szczególnie w wojskach powietrznodesantowych, jest mile widziana – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik 6 Brygady Powietrznodesantowej. – A boks z pewnością jest dyscypliną, z której można wynieść wiele cech przydatnych żołnierzowi – dodaje kapitan.


Bokserzy z nowo powstałego klubu trenują na obiekcie przy ul. Ułanów. – Ćwiczymy popołudniami w hali 6 bdow. Nasi zawodnicy w pierwszej kolejności są żołnierzami. Boks jest ich pasją i cieszą się, że przy okazji będą mogli reprezentować „Czerwone Berety” na różnych imprezach bokserskich – podkreśla kpt. Kacprzyk. – Jesteśmy jednak otwarci dla żołnierzy z innych jednostek z Krakowa czy jego okolic. Też, jeśli zgłoszą akces do naszego klubu, będą mogli bronić jego barw. W przyszłości, jak się „rozkręcimy”, planujemy utworzenie grupy naborowej dla młodzieży ze szkół, nad którymi sprawują patronat jednostki z 6 BPD – dodaje kapitan.

– Mamy dużo planów na przyszłość i chęci, aby nasi zawodnicy zdobywali kolejne medale. Możliwe, że za kilka tygodni trafi do naszej jednostki żołnierz, który ma duże szanse reprezentować Polskę na mistrzostwach Europy w boksie. Choć ma propozycje od różnych znanych klubów, chce bronić barw Desantu i służyć w „Czerwonych Beretach” – mówi prezes Kacprzyk, który również chętnie wziąłby udział w jakimś turnieju bokserskim. – Niestety, amatorzy w Polsce mogą walczyć do 34. roku życia. Ja akurat przekroczyłem tę barierę – dodaje.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Barwy walki
 
Ocalały z transportu do Katynia
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strażacy ruszają do akcji
Charge of Dragon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Odstraszanie i obrona
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
Rakiety dla Jastrzębi
Szarża „Dragona”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Optyka dla żołnierzy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zbrodnia made in ZSRS
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kolejne FlyEle dla wojska
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Mundury w linii... produkcyjnej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zachować właściwą kolejność działań
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kadisz za bohaterów
Głos z katyńskich mogił

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO