moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Już prawie 7 tysięcy weteranów

Ustawa o weteranach misji poza granicami kraju jest dobra, choć niektóre jej przepisy warto uzupełnić – mówili żołnierze i posłowie na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej.  Wiceszef MON Czesław Mroczek zapowiedział, że zajmie się tym powołany specjalnie w resorcie zespół.


W armii jest już 6445 weteranów i 350 weteranów poszkodowanych – wyliczał  na posiedzeniu sejmowej komisji płk Sławomir Filipczak, dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych MON. Posłowie i przedstawiciele resortu podsumowali rok funkcjonowania ustawy, która przyznaje żołnierzom status weterana misji. A jeśli odnieśli oni rany – weterana poszkodowanego. Z danych MON wynika, że w ciągu roku do ministerstwa wpłynęło blisko 8 tysięcy wniosków o przyznanie takich uprawnień.

Dzięki nowym przepisom żołnierze mają prawo m.in. do bezpłatnej pomocy psychologicznej, dopłaty do nauki czy dodatku finansowego. Ze wsparcia skorzystało wielu z nich.  Weteranom poszkodowanym wypłacono w sumie 122 tys. zł dodatków do rent i emerytur. MON przyznał 14 zapomóg na sumę 35,5 tys. zł. 23 osobom dofinansowano naukę, żołnierze korzystali też z bezpłatnych świadczeń opieki medycznej wartych w sumie ponad 150 tys. zł.

Wiceszef MON Czesław Mroczek podkreślał także, że w grudniu przyszłego roku powstanie w Warszawie Centrum Żołnierza Weterana Misji. Weterani będą mogli tam nie tylko skorzystać z porad prawnych, ale także zatrzymać się, gdy przyjadą na rehabilitację.

– Naszą ustawę prezydium światowej federacji weteranów uznało za wzorcową – chwalił gen. Stanisław Woźniak, prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Wtórowali mu inni przedstawiciele środowiska weteranów. Wszyscy jednak podkreślali, że przepisy wymagają uzupełnienia, ponieważ przeoczyły grupę starszych już żołnierzy, którzy brali udział w misji pokojowej w Korei i Indochinach. Chodzi o ok. 3 tys. polskich wojskowych zasiadających w tzw. komisjach rozjemczych.

Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju dodawał, że warto również wprowadzić do ustawy zmiany, które przyspieszą rozpatrywanie spraw. Wiceminister Mroczek zgodził się z tą uwagą i zapowiedział, że powołany w MON zespół, w którego skład wchodzą przedstawiciele środowisk weteranów, zajmie się ich postulatami.

Podczas dyskusji posłowie chcieli wiedzieć, dlaczego MON odrzucił 45 wniosków o przyznanie statusu.  – Jakie były tego przyczyny – dopytywała Bożena Sławiak z PO. Wiceminister wyjaśnił, że najczęściej dotyczyły one statusu weterana poszkodowanego i nie spełniały podstawowego wymogu.  – Chodziło o to, że uraz, jakiego żołnierz doznał, nie powstał podczas działań bojowych, tylko np. w bazie w czasie wolnym – mówił Mroczek.

Z kolei wiceprzewodniczącego Stanisława Wziątka z SLD niepokoiła „niewielka grupa – 14 osób – które skorzystały z zapomóg”. Dyrektor Filipczak wyjaśnił, że odmówiono przyznania zapomogi tylko dwóm żołnierzom, którzy uzyskali je wcześniej w swoich jednostkach. 

– Ustawa dba o weteranów – podsumowywała wiceprzewodnicząca Jadwiga Zakrzewska z PO – ale proszę ministerstwo o dalsze monitorowanie jej wprowadzania w życie.

DK

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze

~Marek
1464531060
przebywałem wmisji UNIFIL/Liban ponad 1000 dni i co mam upominać się o jakies przywileje Sa odpowiednie organizacje i sami powinni zaproponować to i owo Podoficer nie bywa dziadem i nie będzie się upominal ,Sluzylem w komp Inzynieryjnej
41-2B-7C-97
~Policjant Andrzej
1412211720
Policjanci też służyli w misjach pokojowych.
D5-9C-23-FC
~szwejk
1368029940
to powyżej oznacza że górą są weterani poszkodowani a co należy się "weteranom" którzy byli mądrzy i nie dali się zranić? Należy wyraźnie wykazac co się mi należy bo wróciłem zdrowy. Korzystając weterani nawet nie sa zapraszani na dzień weterana. A co z weteranami -cywilnymi pracownikami czyli siłą intelektualna armii-o nich cisza.
15-02-7E-F0

Afganistan. Czas wracać do domu
 
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Święto żołnierzy artylerii
W jedynym słusznym kierunku
Nauka kruszenia lodu
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
„Tumak ’21” na finiszu
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
SOMA dla specjalsów
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
35 medali wojskowych pływaków
Mielec wraca do odrzutowców
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Śladem „białych kurierów”
Nastał dzień krwi i chwały…
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Pierwsze Żmije na granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
UE o wspólnym bezpieczeństwie
W Sejmie o kondycji PGZ
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Harduny dla strażaków?
Niespokojna granica
Aktywność migrantów powoli spada
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Legioniści wkraczają do Warszawy
Lekcja wojska od górali
Bryza na południowej flance
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Oczy na wschodnią flankę
Na granicy nieco spokojniej
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
W BBN o sytuacji na granicy
F-16 lecą na Litwę
Orlik po raz dziesiąty
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Sojusznicze wsparcie na granicy
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Paczki świąteczne od PGZ
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
„Murem za polskim mundurem”
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Reforma administracji wojskowej
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Zespół NATO na bojowo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO