moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Swobodne spadanie na sucho

Będą się szkolić w skokach spadochronowych z wysokości nawet 10 tysięcy metrów. O każdej porze roku, w dzień i w nocy. Pierwszy tunel aerodynamiczny w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie powstaje właśnie w Ośrodku Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego w Leźnicy Wielkiej.

Z podobnego symulatora korzystają m.in. lotnicy w amerykańskiej bazie w Fort Bragg

– Budowa przebiega zgodnie z planem i nie ma żadnych opóźnień – informuje rzecznik Rejonowego Zarządu Infrastruktury z Bydgoszczy Krzysztof Stasiewski. To właśnie bydgoskie RZI odpowiadało za przetarg na budowę symulatora. Inwestycja ukończona będzie jesienią tego roku.

Dla spadochroniarzy to bardzo dobra wiadomość. Dzięki nowemu tunelowi aerodynamicznemu będą się mogli szkolić i przygotowywać do wykonywania skoków ze średnich i dużych wysokości: od 1000 do nawet 10 tys. metrów. – Nauczą się przyjmowania właściwej sylwetki niezbędnej podczas swobodnego opadania – wyjaśnia ppłk Robert Kłonica, komendant Ośrodka Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego (OSAS) w Leźnicy Wielkiej.

Ośrodek szkoleniowy będzie się składał z dwóch części. Pierwsza to baza administracyjno-dydaktyczna (sale wykładowe, pomieszczenia służbowe, szatnie i magazyny), druga – właściwy symulator skoków o wysokości 30 metrów (z czego 7 metrów znajduje się pod ziemią). Budowę prowadzi firma z Wrocławia w oparciu o czeską technologię. Wartość symulatora to ponad 30 mln zł brutto.

„Wolne” opadanie to rodzaj skoku spadochronowego, w którym skoczek, wyskakując na dużej wysokości z samolotu lub śmigłowca, otwiera spadochron w dowolnym momencie nad ziemią.

Zadaniem symulatora skoków jest stworzenie takich warunków, jakie występują w trakcie rzeczywistego skoku, czyli np. prędkości powietrza dochodzących do 300 km/h. Instruktorzy podkreślają, że tunel, choć bardzo pomocny, w szkoleniu nie zastąpi jednak prawdziwego desantowania. W symulatorze nie można bowiem uczyć lotu na otwartej czaszy spadochronu ani lądowania.


Film: 48th Fighter Wing US Air Force

Ośrodek szkolenia z Leźnicy Wielkiej każdego roku szkoli 20 kandydatów na instruktorów spadochronowych. Kurs trwa cztery miesiące. Podczas nauki żołnierze wykonują kilkadziesiąt skoków ze spadochronem, głównie na tzw. wolne otwarcie. – Podczas praktycznego szkolenia w powietrzu najwięcej uwagi skupiamy na nauczeniu żołnierzy prawidłowej sylwetki tak, aby skok był dla nich bezpieczny. Wykorzystując tunel, szkolenie można będzie skrócić co najmniej o połowę – dodaje komendant OSAS.

Skoków z wolnym systemem otwarcia (także z oporządzeniem, czyli zasobnikiem i bronią) można się uczyć na różne sposoby. Do najbardziej efektywnych zalicza się „loty” w tunelu aerodynamicznym. Skoczkowie wyjaśniają, że jedną minutę w tunelu można porównać do jednego skoku ze spadochronem na wysokości 4000 m. Inną metodą treningu wolnego opadania jest metoda AFF (accellerated freefall). Wówczas skoczek wyskakuje z samolotu razem z dwoma instruktorami. Wcześniej dostaje jedynie wskazówki na ziemi, a w powietrzu podporządkowuje się swoim instruktorom, którzy układają jego ciało podczas lotu. Metoda AFF jest jednak kosztowna i ze względu na niewielką liczbę przygotowanych do tego instruktorów rzadko stosowana.

Treningi w tunelu aerodynamicznym prowadzili dotąd nieliczni skoczkowie instruktorzy. Korzystali z symulatorów w Europie – najczęściej w Niemczech i Czechach. W polskim symulatorze szkolić się będą skoczkowie ze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych. Ośrodek będzie w stanie wyszkolić kilkuset żołnierzy rocznie.

Ośrodek Szkolenia w Leźnicy Wielkiej w najbliższym czasie ma także rozbudować Ośrodek Szkolenia Naziemnego, układalnię spadochronów oraz zaplecze noclegowe dla żołnierzy kursantów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: US Air Force

dodaj komentarz

komentarze


Zawsze gotowi do pomocy
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WAM wraca po latach
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Pokazali bojowego ducha
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Podróż po AWACS-ie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Polska wiktoria na Monte Cassino
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nowe zadania szefa SKW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ryś” z laserem
Wszystkie misje AWACS-a
Polki pobiegły po srebro!
Przysięga w Limanowej
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Układ nerwowy Mieczników
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Piedimonte – samobójcza misja
Flota Bayraktarów w komplecie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Cień atomowej zagłady
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO