moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Czernicki” ćwiczy na Islandii

Natowski zespół okrętów, na którego czele stoi ORP „Czernicki”, w poniedziałek rozpoczyna manewry z islandzką Strażą Przybrzeżną. W programie między innymi ćwiczenia nurków, manewrowanie w szykach i akcje ratownicze.


Islandia leży na styku dwóch kontynentów. – To region o ogromnym znaczeniu strategicznym. W pobliżu wyspy przebiegają szlaki morskie łączące Europę z Ameryką – przypomina kmdr ppor. Czesław Cichy, oficer prasowy Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO.

Islandia jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nie posiada jednak własnej armii. – Dlatego też obecność na jej wodach natowskiego zespołu ma szczególne znacznie. Ostatni raz do takiego przypadku doszło 11 lat temu – mówi kmdr ppor. Cichy. Fakt ten podczas piątkowego spotkania z marynarzami bardzo mocno podkreślał szef departamentu obrony w islandzkim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Okręty zespołu zawinęły do Rejkiawiku pod koniec ubiegłego tygodnia. Dziś znów wychodzą w morze. Będą ćwiczyć z islandzką Strażą Przybrzeżną. – W manewrach wezmą udział dwie miejscowe jednostki – zapowiada kmdr ppor. Cichy. Jedną z nich będzie długi na 90 i wysoki na 40 metrów „Thor”, który został zwodowany zaledwie dwa lata temu.

Program ćwiczeń jest bardzo bogaty. – Już w porcie pod wodę zejdą nasi nurkowie. Będą trenować poszukiwanie i unieszkodliwianie niebezpiecznych obiektów – wyjaśnia kmdr ppor. Cichy. Okręty przećwiczą manewrowanie w szykach, nawiązywanie łączności, a także prowadzenie akcji ratowniczych. – W planach znalazła się walka z symulowanym pożarem, przebiciem kadłuba, przetrenujemy holowanie i udzielanie pomocy rozbitkom – wylicza kmdr ppor. Cichy. Załogi będą też monitorować tory wodne i sprawdzać, czy nie ma na nich min. Ćwiczenia potrwają cztery dni.

Ale marynarze nie będą mieli czasu na odpoczynek. – Po opuszczeniu Islandii zespół skieruje się na Bałtyk. Okręty wezmą tam udział w ćwiczeniach „Baltops”, które odbędą się w czerwcu – wyjaśnia kpt. mar. Piotr Wojtas z 3 Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej. Dopiero po ich zakończeniu załogi czeka miesięczna przerwa. Wówczas ORP „Czernicki” zawinie do Gdyni. W sierpniu rozpocznie się druga część misji.

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO rozpoczął działania w styczniu. W jego skład początkowo wchodziło sześć okrętów z Polski, Niemiec, Belgii, Holandii oraz Norwegii. Pod koniec kwietnia swoje zadania zakończył jednak polski niszczyciel min ORP „Czajka”. Zespołem dowodzi kmdr por. Piotr Sikora, a na jego czele stoi inny okręt polskiej marynarki ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Jednostki operują na Bałtyku, Morzu Północnym oraz Oceanie Atlantyckim. Do tej pory m.in. oczyszczały ze starej amunicji i niewybuchów wody Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii, brały też udział w zakrojonych na szeroką skalę natowskich manewrach „Joint Warrior”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: MW

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1368523020
Potężny ten sojusz NATO-wski na 28 krajów większość ma niewielkie siły militarne albo jak Islandia nie posiada ich wcale do tego jeszcze kraje nie do końca "pewne" politycznie.Nawiasem mówiąc,czy nie za bardzo eksploatowany jest nasz najnowszy okręt XC poza Bałtykiem.
7A-DF-22-A2

Nowatorskie manewry Marszałka
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kraby strzelały w Danii
„Hubal” bije Niemców
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Młot na dyktatora
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Natowski dialog operacyjny
Kormorany, czyli praca zespołowa
NATO podsumowało 2022 rok
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Na ratunek „Rudemu”
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Startuje „Jaskółka”
Pod okiem rangersów
Air Policing piątej generacji
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Na trasie legendarnego biegu
Karą mogła być tylko śmierć
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Wojna w świecie popkultury
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Cegiełka na morzu
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Celne oko strzelców CWZS-u
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
GROM szuka odważnych
Słowo czekisty
Defilada powraca!
Będziemy produkować więcej amunicji
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Great Game on the Sea
F-35 w powietrzu
NATO patrzy na wschód
To dobra ustawa dla wojska
Wspólne zakupy amunicji
Medic on the Battlefield
Biały Dom o polskich MiG-ach
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Śladem profesjonalistów
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Polski wkład w „Wisłę”
Więcej Bystrych dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO