moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wielkie plany azjatyckich flot

Do 2031 r. państwa Azji i Pacyfiku kupią około 800 dużych okrętów nawodnych i podwodnych za 180 mld dolarów. Najwięcej mocarstwa – Chiny i Indie. Inne kraje też chcą wyposażać swe floty w nowoczesny sprzęt. Powody zbrojeń są dwa – rozbudowa chińskiej marynarki wojennej i liczne spory terytorialne.


Pierwsze analizy dotyczące wielkiej modernizacji sił morskich państw regionu Azji i Pacyfiku pojawiły się po ubiegłotygodniowym biennale International Maritime Defence Exhibition and Conference (IMDEX) w Singapurze.

Kraje regionu zamawiają jednostki nawodne, budowane z użyciem technologii „stealth”, uderzeniowe okręty podwodne, sensory, radary, pociski rakietowe oraz systemy bezzałogowe.

Jak szacuje Bob Nugent, wiceprezes amerykańskiej firmy analitycznej AMI International, na region Azji i Pacyfiku przypada obecnie prawie 25 proc. globalnego rynku nowo budowanych okrętów. Statystki są jeszcze wyższe, gdy chodzi o jednostki podwodne i systemy ich zwalczania. To setka okrętów za 62 mld dolarów, co stanowi aż 40 proc. światowego rynku. Według szacunków eksperta do 2031 r. tamtejsze marynarki wydadzą 180 mld dolarów na prawie 800 nowych okrętów. Nugent zauważył, że aż 30 proc. nowo budowanych w regionie okrętów przypadnie na floty mocarstw – Chin i Indii. W ciągu najbliższych pięciu lat chińska marynarka wojenna ma otrzymać 16 nowych okrętów podwodnych o napędzie atomowym i konwencjonalnym.

Znaczące zakupy przewidują sojusznicy USA – Australia, Japonia i Korea Południowa – w sumie do 220 jednostek za 26 mld dolarów. W przypadku Australii najważniejszym nowym projektem będzie budowa 12 okrętów podwodnych, co oznacza podwojenie obecnej liczby jednostek. Interesującymi rynkami dla firm stoczniowych będą również Malezja i Indonezja. Pierwsze z państw zainteresowane jest dużymi okrętami desantowymi, drugie chce rozbudowywać flotę podwodną. Oba chcą też nabyć nowe fregaty. Swe siły podwodne wzmacniają inne państwa Azji– Singapur i Tajlandia oraz Wietnam, który zamówił sześć okrętów typu Kilo w Rosji. Konsekwencją rozwoju sił podwodnych w regionie będzie wzrost zainteresowania uzbrojeniem do ich zwalczania.

Poza nowymi okrętami Azjaci będą też inwestować w systemy przeciwrakietowe. Impulsem są zarówno zbrojenia Chin, jak i Korei Północnej. Za wyjątkowo niebezpieczną broń uchodzi chiński pocisk balistyczny Dong Feng-21d, który bywa nazywany „zabójcą lotniskowców”.

Innym powodem rosnących zbrojeń morskich w rejonie Azji i Pacyfiku są liczne spory terytorialne. Kontrola nad często miniaturowymi, niezamieszkanymi wysepkami jest podstawą do rozszerzenia wód terytorialnych i morskich stref ekonomicznych, a tym samym do eksploatacji znajdujących się pod dnem bogactw naturalnych, jak gaz ziemny czy ropa naftowa. Państwa rejonu Azji – Pacyfiku potrzebują też sił morskich, by zapewnić bezpieczeństwo na szlakach żeglugowych. Jednym ze strategicznych miejsc jest cieśnina Malakka, przez którą rocznie przepływa ponad 60 tys. statków. Transportują one między innymi gaz i ropę naftową z Bliskiego Wschodu, od których importu państwa regionu są uzależnione.

Oczywiście wielkie plany modernizacji flot azjatyckich przyciągają światowe koncerny stoczniowe. Jednak tamtejsi nabywcy coraz rzadziej kupują gotowe jednostki za granicą. Bardziej preferują licencyjną budowę okrętów w rodzimych stoczniach.

Źródło: Defense News

WR

autor zdjęć: US Navy

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Offset dla „Wisły”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Lista trupich główek
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowy szef CWCR
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zamiana po włosku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Tajna misja polskiej agentki
Będzie za co kupić koreańską broń
Abramsy pod dobrą opieką
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Wojenny bohater na szubienicy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Pamiętamy o Niezłomnych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rusza morski „Dragon”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Przerwany lot „Orlika”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Palmiry – miejsce kaźni
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Leopardy jadą na poligon
Sztandar dla Dowództwa WOT
Nowoczesna łączność dla armii
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Mocny sygnał od NATO
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Dobrowolsi – czas start!
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Eurofightery znowu w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kleszcze dla wojska
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Telefon zaufania dla żołnierzy
Priorytety dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO