moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Koniec embarga na broń dla opozycji

Po długich negocjacjach szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej uzgodnili dziś w nocy zniesienie blokady na dostawy broni dla syryjskich rebeliantów. Decyzję skrytykowała Rosja, która sama nadal zamierza zbroić reżim prezydenta Baszara el-Asada.

Oddziały rebeliantów przygotowują się do walk z armią syryjską.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zdecydowali, że wspólnota nie przedłuży embarga na dostawy broni dla opozycji w Syrii. Jednocześnie utrzyma w mocy sankcje wobec rządzącego reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Za możliwością dostaw broni dla rebeliantów od pewnego czasu opowiadały się Francja i Wielka Brytania. Część członków UE, między innymi Austria, której kontyngent wojskowy uczestniczy w misji ONZ na wzgórzach Golan, sprzeciwiała się temu. Zniesienie embarga nie jest jednoznaczne z natychmiastowym wysłaniem uzbrojenia syryjskim powstańcom. Paryż i Londyn zobowiązały się nie uczynić tego przed 1 sierpnia.

Decyzję UE skrytykowała Rosja. Uważa bowiem, że może to zagrozić planowanym negocjacjom w sprawie pokojowego zakończenia konfliktu. Jednocześnie Moskwa, która sama dostarcza uzbrojenie armii el-Asada, zapowiedziała, że udostępni jej system rakietowy obrony powietrznej S-300. Rosjanie przewidują, że broń ta zniechęci do potencjalnej zbrojnej interwencji w Syrii.

Wczoraj z dowódcami powstańców spotkał się na terenie Syrii amerykański senator John McCain. Polityk ten jest zwolennikiem udzielenia zbrojnej pomocy syryjskim opozycjonistom, a nawet wojskowej interwencji w tym kraju.

Tymczasem dziś nad ranem uzbrojeni napastnicy zaatakowali punkt kontrolny armii libańskiej w rejonie miasta Arsal w Dolinie Bekaa, w pobliżu granicy z Syrią. Dwaj żołnierze zginęli na miejscu, trzeci zmarł na skutek odniesionych ran. Nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za dzisiejszy atak, ale sunnickie grupy libańskie oskarżają armię o utrudnianie dostaw dla powstańców w Syrii. W lutym w okolicy Arsal w starciu między zbrojną grupą a wojskiem zginęły cztery osoby, w tym śmierć poniosło dwóch żołnierzy.

Dzisiejszy rajd na posterunek wojskowy, niedzielny atak rakietowy na szyicką dzielnicę w Bejrucie, starcia między sunnitami i Alawitami (sektą, z której wywodzi się elita polityczna od kilkudziesięciu lat rządząca w Syrii) w Trypoli oraz zaangażowanie się szyickiego Hezbollahu po stronie sił reżimu prezydenta Baszara el-Asada w rejonie miasta Kuasir rodzą obawy, że konflikt syryjski może objąć, będący mieszanką etniczną i religijną, Liban.

Wojska rządowe chcą zająć Kuasir leżący w pobliżu granicy, gdyż miejscowość ta leży na drodze łączącej Damaszek z nadmorskimi terenami, będącymi bastionem sekty Alawitów. Innym miejscem starć są rejony wokół stolicy kraju – Damaszku. Jednym z nich było al-Nabak, leżący przy autostradzie łączącej stolicę z miastem Homs. Eksperci oceniają, że aktywność sił rządowych jest próbą wzmocnienia pozycji reżimu przed promowaną przez USA i Rosję konferencją pokojową, która ma rozpocząć się w przyszłym miesiącu. Jednak szanse, że przyczyni się ona do zakończenia konfliktu, w którym zginęło już co najmniej 80 tys. osób, są nikłe. Na udział w rozmowach zgodził się rząd w Damaszku. Problemem jest skłócona wewnętrznie syryjska opozycja. Do jej podziałów przyczynia się rywalizacja o wpływy w jej szeregach państw Zatoki Perskiej, Arabii Saudyjskiej i Kataru.

W mediach pojawiły się doniesienia o stosowaniu przez syryjskie wojska rządowe broni chemicznej. Jeden z ataków mógł mieć miejsce w Harasta, wschodnim przedmieściu Damaszku, kontrolowanym przez powstańców, gdzie wiele osób miało problemy z oddychaniem. Francuska gazeta „Le Monde” podała, że broń chemiczna została użyta także w kwietniu podczas walk w centrum stolicy. We Francji badane są próbki przemycone przez dziennikarzy gazety.

Źródła: Reuters, BBC News, PAP

wr

autor zdjęć: Aleppo Media Center

dodaj komentarz

komentarze

~SOG
1369757040
A jak Polacy sprzedawali broń do Iraku to była wielka afera a amerykanie mogą sprzedawać rebeliantom których zależnie od okoliczności nazywają albo terrorystami albo bojownikami o wolność.
3E-70-99-AF
~GJ
1369751460
Wspieranie rebeliantów używających broni chemicznej i próbujących wciągnąć państwa ościenne w swoje gierki przeciwko oficjalnym władzom i większości ludności Syrii przez UE to nic innego jak popieranie terroryzmu co doprowadzi w niedługim czasie do zamachów w europie albo do szerokiego konfliktu zbrojnego.Ruscy po raz kolejny nie dadzą sobie wydzierać strefy wpływów jak to było w przypadku Iraku czy Libii.Już dzisiaj pokazali że bezkarnie mogą sobie przestawiać granice w Gruzji na co nikt nie reaguje.
A0-E7-68-56

Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
 
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Abramsy pod dobrą opieką
Kleszcze dla wojska
Tajna misja polskiej agentki
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Offset dla „Wisły”
Nowy szef CWCR
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Leopardy jadą na poligon
Rusza morski „Dragon”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wielki test w West Point coraz bliżej
Pamiętamy o Niezłomnych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Telefon zaufania dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Palmiry – miejsce kaźni
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Mocny sygnał od NATO
Priorytety dla armii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Będzie za co kupić koreańską broń
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Sztandar dla Dowództwa WOT
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowoczesna łączność dla armii
Przerwany lot „Orlika”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Którą drogą do armii?
Zamiana po włosku
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zachód przeciwko „korsarzom”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Lista trupich główek
Dobrowolsi – czas start!
Wojenny bohater na szubienicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO