moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Warszawa za Pragą w turnieju piłkarskim

Reprezentacja Dowództwa Garnizonu Warszawa zajęła drugie miejsce w Międzynarodowym Turnieju „Miltropa Cup 2013”. W imprezie, której gospodarzem była Bratysława, udział wzięło sześć drużyn reprezentujących stołeczne garnizony. Piłkarze z Warszawy wygrali cztery mecze i dwa zremisowali. Lepszy bilans spotkań miała tylko ekipa z Pragi.

Turniej Piłki Nożnej Garnizonów Stołecznych w Bratysławie rozegrano w dwa dni systemem „każdy z każdym”. Drużyny w składzie sześciu zawodników w polu i jeden bramkarz walczyły o punkty na połowie pełnowymiarowego boiska. Mecze były rozgrywane w systemie dwa razy po 15 min. O zwycięstwo rywalizowało sześć wojskowych reprezentacji i jedna cywilna – sponsora imprezy. Sponsorzy z Kia Žilina zajęli trzecie miejsce w turnieju, a kolejne – reprezentacje garnizonów: Budapeszt, Lublana, Bratysława i Berlin.

Reprezentacja Dowództwa Garnizonu Warszawa wystąpiła w „Miltropa Cup 2013” w składzie: bramkarz – st. szer. Paweł Samerdak (Pułk Ochrony w Warszawie); obrońcy – sierż. Paweł Walkowski (15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia), mjr Paweł Rakoczy (Oddział Zabezpieczenia Garnizonu Stołecznego), st. szer. Arkadiusz Czarnocki (Pułk Ochrony w Warszawie); pomocnicy – st. chor. Krzysztof Szczotka (Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego), st. chor. Jarosław Blecha, szer. Maksymilian Sochacz (obaj Pułk Ochrony w Warszawie), szer. Norbert Wasiewicz (10 Wrocławski Pułk Dowodzenia), szer. Jacek Sujka (15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia); napastnicy – szer. Łukasz Kłosowski (Pułk Ochrony w Warszawie) i st. szer. Adrian Szarek (10 Warszawski Pułk Samochodowy). Grającym trenerem reprezentacji był st. chor. Krzysztof Szczotka. Organizatorzy turnieju w każdej drużynie wybierali najlepszego zawodnika. W polskiej wyróżniono szer. Jacka Sujkę.

Wicemistrzowie turnieju „Miltropa Cup 2013”, w górnym rzędzie od lewej: st. chor. Krzysztof Szczotka, st. chor. Jarosław Blecha, szer. Maksymilian Sochacz, sierż. Paweł Walkowski, szer. Łukasz Kłosowski i st. szer. Paweł Samerdak; w dolnym rzędzie od lewej: mjr Paweł Rakoczy, st. szer. Adrian Szarek, szer. Norbert Wasiewicz, szer. Jacek Sujka i st. szer. Arkadiusz Czarnocki.

W pierwszym dniu turnieju reprezentacja DGW rozegrała trzy spotkania. W inauguracyjnym Polacy pokonali 3:2 drużynę sponsora turnieju, a bramki dla zespołu z Warszawy zdobyli: Sochacz, Szarek i Walkowski. W drugim meczu warszawska drużyna wygrała 4:1 z reprezentacją Garnizonu Berlin. Gole Niemcom strzelili: Blecha, Kłosowski, Walkowski i Sujka. Trzeci pojedynek podopieczni trenera Szczotki wygrali 4:0. Na zakończenie pierwszego dnia imprezy Polacy pokonali reprezentację gospodarzy, a bramkarz z Bratysławy wyjmował piłkę z siatki po trafieniach: dwóch Wasiewicza i po jednym Sujki i Szczotki.

Drugi dzień zawodów drużyna z Warszawy rozpoczęła od spotkania z wicemistrzami z poprzedniej edycji „Miltropa Cup” – Czechami. – Mecz z reprezentacją Garnizonu Praga rozpoczął się po naszej myśli. Szybko pierwszego gola strzelił szer. Sochacz, a potem staraliśmy się dyktować Czechom warunki gry. Udawało nam się to przez większą część meczu – relacjonuje st. szer. Arkadiusz Czarnocki. – Niestety, dwie minuty przed końcem spotkania drużyna z Pragi wyrównała. Do końcowego gwizdka sędziego wynik już nie uległ zmianie i jak się później okazało ten remis okazał się zwycięski dla Czechów – dodaje piłkarz z Pułku Ochrony w Warszawie.

Po meczu z zespołem z Pragi reprezentacja DGW zmierzyła się ze zwycięzcami turnieju z 2012 roku – drużyną ze Słowenii. – To spotkanie było najbardziej zacięte z rozegranych w Bratysławie. Przy stanie 2:2, po bramkach strzelonych przez Szarka i Kłosowskiego, w ostatniej sekundzie meczu udało nam się strzelić zwycięskiego gola. Zdobył go płaskim strzałem szer. Sujka, a piłkę idealnie podał mu nasz grający trener – relacjonuje obrońca Czarnocki.

W ostatnim meczu Polacy zremisowali 1:1 z Węgrami. – Pierwszego gola zdobyli nasi rywale, ale szybko wyrównaliśmy. Bramkę strzelił chorąży Blecha, a asystę zaliczył trener. Bardzo chcieliśmy wygrać to spotkanie. Niestety, zabrakło nam skuteczności. Piłki po naszych strzałach odbijały się od słupka i poprzeczki – mówi st. szer. Czarnocki.

Jeszcze jedno celne trafienie w meczu z Węgrami przyniosłoby reprezentacji DGW zwycięstwo w turnieju. Jednak drugie miejsce też jest dużym sukcesem drużyny z Warszawy, która do występu w Bratysławie przygotowywała się na dwutygodniowym zgrupowaniu we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska trenerzy Szczotka i st. chor. Tomasz Kożuchowski z 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia wyłonili 11-osobową reprezentację spośród 28 żołnierzy.

szus

autor zdjęć: mjr Paweł Rakoczy, arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kolejne FlyEle dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
SOR w Legionowie
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto stołecznego garnizonu
Odstraszanie i obrona
W Italii, za wolność waszą i naszą
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strażacy ruszają do akcji
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szarża „Dragona”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Front przy biurku
Na straży wschodniej flanki NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rakiety dla Jastrzębi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO na północnym szlaku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Barwy walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO