moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Studenci opanowali poligon w Wędrzynie

350 oficerów z Akademii Obrony Narodowej ruszyło na poligon. Planują operacje bojowe, jeżdżą wojskowymi wozami, pole walki monitorują wykorzystując śmigłowiec Mi-8 i samolot bezzałogowy. Manewrom przygląda się 50 wykładowców – sprawdzą, jak ich podopieczni radzą sobie na stanowiskach dowódców i sztabowców.


Na pograniczu Wislandii i Mondy doszło do konfliktu o znajdujące się tam złoża gazu i ropy naftowej. Gdy wojska Mondy rozpoczęły mobilizację sił, dowództwo Wislandii także postawiło swoje wojska w stan gotowości. Ruszyły przygotowania do ochrony najważniejszych cywilnych i wojskowych obiektów. Tak wygląda scenariusz ćwiczeń „Pierścień 13” zorganizowanych przez Wydział Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej.

W „Pierścieniu 13” uczestniczy 350 oficerów studiów podyplomowych: polityki obronnej,  operacyjno-strategicznych i dowódczo-sztabowych, a także Wyższego Kursu Taktyczno-Operacyjnego. Na poligon w Wędrzynie przyjechali także studenci anglojęzycznego kursu Advanced Operational Strategic Course m.in. z Brazylii i Ukrainy. Podczas trwających tydzień manewrów przyszli dowódcy sprawdzą swoje umiejętności sztabowców.

W piątek ćwiczących w ramach VIP Day odwiedzili przedstawiciele Sejmu, departamentów resortu obrony, Dowództwa Wojsk Lądowych, AON oraz władz lokalnych. – Szkolenie to dla słuchaczy Akademii egzamin, który pokaże, czy wiedzę zdobytą w salach wykładowych potrafią przełożyć na praktykę – mówi kierujący ćwiczeniami gen. dyw. w st. spocz. Zbigniew Cieślik.

Na początek oficerowie musieli zorganizować przerzut wojsk Wislandii w rejon walk. Transport żołnierzy utrudniał chaos na drogach, którymi uciekali mieszkańcy. Następnym punktem ćwiczeń będzie m.in. planowanie natarcia oraz organizacja obrony przed kontratakiem przeciwnika.

Szkolenie trwa w dzień i w nocy. – Największym wyzwaniem jest podejmowanie decyzji pod presją czasu, ale tego właśnie jesteśmy uczeni – zauważa płk Jacek Ostrowski, słuchacz podyplomowych studiów polityki obronnej AON, a w trakcie ćwiczeń dowódca fikcyjnej 71 Brygady Zmechanizowanej.

Żołnierze najpierw muszą obsadzić poligonowe stanowiska dowodzenia. Potem zaplanować i przeprowadzić działania bojowe, korzystając z nowoczesnych systemów dowodzenia i łączności. Jednym z nich jest „Jaśmin”, dzięki któremu ćwiczący wiedzą, co się dzieje na polu walki, mogą przekazywać rozkazy i meldunki. Na wędrzyńskim poligonie rozstawiono ponad 130 stanowisk „Jaśmina”.

Studenci dostali także do dyspozycji 120 pojazdów i wozów dowodzenia. Korzystają z systemu kierowania ogniem „Łowcza” oraz zestawu kierowania ogniem „Topaz”. Do monitorowania ruchu wojsk i sytuacji na polu walki wykorzystują śmigłowiec Mi-8 i samolot bezpilotowy z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. – Sprawdzamy w ten sposób umiejętność korzystania przez oficerów z najnowszych wojskowych technik – wyjaśnia płk Jarosław Wołejszo, zastępca kierownika ćwiczeń, dziekan Wydziału Zarządzania i Dowodzenia AON.

Ćwiczących wspiera 470 żołnierzy Wojsk Lądowych, m.in. z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, 100 Batalionu Łączności i 10 Brygady Kawalerii Pancernej.  Przygotowują oni studentom stanowiska dowodzenia i łączności. –Dzięki temu słuchacze mogą zapoznać się m.in. z działaniem rozbudowanych polowych stanowisk dowodzenia – zapewnia gen. broni Zbigniew Głowienka, dowódca Wojsk Lądowych.

W szkoleniu uczestniczą też przedstawiciele powiatu Sulęcin i powołany przy staroście zespół kryzysowy. – To świetny sprawdzian współpracy między wojskiem a władzami cywilnymi – uważa posłanka Bożena Sławiak (PO) z Komisji Obrony Narodowej.

Działania przyszłych dowódców ocenia ponad 50 pracowników Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii. – Jak obserwowałem, nasi słuchacze ćwiczą już na takim poziomie, jakby faktycznie byli wyznaczeni na dowódcze stanowiska – stwierdził rektor-komendant AON gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek.

AD

autor zdjęć: Paweł Gładysz

dodaj komentarz

komentarze


W Italii, za wolność waszą i naszą
 
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kadisz za bohaterów
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zachować właściwą kolejność działań
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, epilog
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
SOR w Legionowie
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Strażacy ruszają do akcji
Gunner, nie runner
Ramię w ramię z aliantami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sprawa katyńska à la española
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Sandhurst: końcowe odliczanie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Szarża „Dragona”
Wojna na detale
Kolejne FlyEle dla wojska
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Święto stołecznego garnizonu
Charge of Dragon
Front przy biurku
Na straży wschodniej flanki NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO