moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niedźwiedź Wojtek ma pomnik

Legendarny niedźwiedź Wojtek, który podczas drugiej wojny światowej służył w armii generała Andersa, doczekał się pomnika. Stanął on na placu Słowiańskim w Żaganiu. Wkrótce Wojtek w podobny sposób zostanie upamiętniony w Krakowie oraz Edynburgu.


– Do niedawna historia niedźwiedzia-żołnierza była w Polsce niemal kompletnie nieznana. Po raz pierwszy usłyszałam o niej cztery lata temu. Uznałam, że warto by coś z nią zrobić – wspomina Wioletta Sosnowska, nauczycielka z Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu. Wkrótce placówka przejęła tradycje 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, czyli formacji, w której służył Wojtek. Teraz z inicjatywy szkoły w Żaganiu stanął pomnik legendarnego niedźwiedzia.

W uroczystości jego odsłonięcia wziął udział prof. Wojciech Narębski, ostatni żyjący żołnierz 22 Kompanii. Ozdobą uroczystości był recital Katy Carr, brytyjskiej piosenkarki, która w repertuarze ma polskie pieśni patriotyczne.

– To piękna inicjatywa – ocenia por. Rafał Nowak z 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Podkreśla przy tym, że żagańska szkoła ma z armią coraz więcej wspólnego. W placówce funkcjonują klasy o profilu wojskowym. – Żołnierze naszej brygady pomagają im jako instruktorzy. Dla młodzieży organizujemy między innymi zajęcia na naszym poligonie – tłumaczy por. Nowak.

Wojtek urodził się w Iranie. Żołnierze generała Andersa odkupili niedźwiadka od właściciela, który zamierzał oddać go do cyrku. Wkrótce zwierzę stało się pełnoprawnym członkiem 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii i przeszłą z nią cały bojowy szlak. Wojskowi nauczyli Wojtka różnych sztuczek. Niedźwiedź siłował się z nimi na rękę, pił piwo, palił papierosy, spał z nimi w namiocie, a pod Monte Cassino nosił skrzynie z amunicją. Po wojnie Wojtek trafił do zoo w Edynburgu. Ale żołnierze regularnie go tam odwiedzali. Zdechł w 1963 roku.

Historia misia-żołnierza stała się na Wyspach Brytyjskich bardzo znana. Filmy dokumentalne na jego temat emitowało BBC, na cześć Wojtka powstało kilka piosenek, a jeden z browarów wypuścił na rynek piwo nazwane jego imieniem.

Do Polski opowieści o Wojtku na dobre zaczęły docierać dopiero kilka lat temu. Od tego czasu zostały mu poświęcone dwa telewizyjne dokumenty. Teraz  niedźwiedź doczekał się pomnika.

Wkrótce podobny monument ma stanąć przed katedrą w Edynburgu. W kwietniu uchwałę o uczczeniu Wojtka pomnikiem podjęli też radni Krakowa. Ma on stanąć w parku Jordana.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: por. Rafał Nowak

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Szef MON-u spotkał się z wojskowymi dyplomatami
Polacy łamią tajemnice Enigmy
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
Zmiany w prawie 2025
Turecki most nad Białą Lądecką
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
Wojsko wraca do Gorzowa
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
Dziki zachód na wschodzie II RP
Żołnierze WOT-u z Wrocławia u kombatantów z Armii Krajowej
Czworonożny żandarm w Paryżu
Co może Europa?
Okręty rakietowe po nowemu
Siedząc na krawędzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
Zrobić formę przed Kanadą
Biegający żandarm
Kluczowy partner
Rozgryźć Czarną Panterę
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Minister wyznaczył szefa Inspektoratu Wsparcia
Atak na cyberpoligonie
Granice są po to, by je pokonywać
Polska w gotowości
Bez kawalerii wojny się nie wygrywa
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Wicepremier Kosianiak-Kamysz w Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Morze ruin, na których wyrosło życie
Ciężki BWP dla polskiego wojska
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Less Foreign in a Foreign Country
Bałtyk – kluczowy akwen dla NATO
„Popcorny” niemile widziane
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Co się zmieni w ustawie o obronie ojczyzny?
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
14 lutego Dniem Armii Krajowej
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Zmiana warty w PKW Liban
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
Wielka gra interesów
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
PGZ – kluczowy partner
Symulator w nowej odsłonie
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
Turecki most dla Krosnowic
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Rosomaki i Piranie
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
„Ferie z WOT” po raz siódmy
Z Jastrzębi w Żmije
Olympus in Paris
Nie walczymy z powietrzem
Żołnierze górą w głosowaniu na sportowca 2024 roku
Przetrwać z Feniksem
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO