moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NSR będą bardziej profesjonalne

Żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych czekają zmiany. Nowe przepisy, które przygotowało MON, wprowadzają więcej ćwiczeń na poligonach, ale też więcej bonusów. Za podnoszenie wojskowych kwalifikacji rezerwiści dostaną dodatek finansowy, będą też mogli kształcić się na koszt armii.


– Narodowe Siły Rezerwowe istnieją w polskiej armii od trzech lat. Obserwowaliśmy jak działają i jakie jest zainteresowanie służbą. Przepisy, które przygotowaliśmy, sprawią, że służba w NSR będzie bardziej efektywna i dużo atrakcyjniejsza – zapewnia płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu ds. Profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP.

Zmiany przygotowano w dwóch ustawach: o powszechnym obowiązku obrony oraz o uposażeniu żołnierzy niezawodowych. Dotyczą one nie tylko przebiegu służby ochotników, ale także zasad podpisywania kontraktu z armią.

Nowe przepisy zakładają, że żołnierze NSR będą mogli służyć w wojsku dłużej niż dotychczas. Obecnie, w ramach tzw. przydziału kryzysowego, służba w NSR może trwać maksymalnie 15 lat. Ten zapis ma zostać zlikwidowany. Jedyną barierą pozostanie wiek kandydata. Ci, którzy przekroczyli już 50 lat nie będą mogli zostać szeregowymi, bo nie podlegają już obowiązkowi służby wojskowej. Dla osób, które starałyby się o stanowiska oficerskie granicą będzie 60 lat.

Kontrakty żołnierzy będzie też można uzupełniać lub zmieniać. Dzięki temu, gdy wojskowy znajdzie się w innej jednostce lub na innym stanowisku, nie będzie musiał tak jak obecnie znów przechodzić procedury związanej z zawarciem umowy. Nowelizacja wprowadza także możliwość zawieszania przydziału kryzysowego na czas ciąży i na okres urlopu macierzyńskiego. Dotychczas w takich sytuacjach kontrakt wygasał.

Co jeszcze ma się zmienić? – Służący w NSR żołnierze będą musieli wziąć udział w jednorazowych, trwających do 90 dni ćwiczeniach wojskowych – zapowiada płk Mirosław Czechyra z Zarządu Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego WP. Takie szkolenie ma pomóc ochotnikom w zdobyciu specjalistycznych kwalifikacji i podwyższeniu stopnia wojskowego.

Armii zależy, by silniej związać rezerwistów z wojskiem. Dlatego nowe przepisy zakładają, na przykład, że wojsko będzie także mogło dofinansować naukę lub staż żołnierza. Chodzi zarówno o kursy wojskowe, jak i szkolenia na rynku cywilnym. O zwrot pieniędzy za naukę żołnierz mógłby się starać po trzech latach służby w NSR.

Nowością ma być także pieniężny dodatek dla żołnierzy, którzy zdobędą klasę kwalifikacyjną. Teraz przepisy nie przewidują finansowego wyróżnienia rezerwisty, który podnosi swoje wojskowe kwalifikacje. Według projektu najniższa stawka za posiadaną klasę ma wynieść 30 złotych miesięcznie.

Zmienić mają się też warunki zapłaty za ćwiczenia. Ich wysokość nie będzie jak dotąd zależała od stopnia wojskowego, ale od zajmowanego stanowiska. – Żołnierze, którzy mają różne stopnie, ale zajmują identyczne stanowiska, mają te same zadania i ciąży na nich taka sama odpowiedzialność, po wejściu w życie nowych przepisów będą dostawać tyle samo pieniędzy – zapewnia płk Czechyra.

Autorom projektu zależy także na tym, aby ograniczyć liczbę żołnierzy, którzy rezygnują przed końcem służby przygotowawczej. – Nie było to dużym problemem, ale byli tacy, którzy rezygnowali już po kilku dniach służby bez żadnych ważnych względów – tłumaczy płk Jankowiak. Według nowych przepisów żołnierze będą musieli we wnioskach uzasadniać powody odejścia, a ci, którzy zrezygnują przed zakończeniem służby przygotowawczej, otrzymają niższe wynagrodzenie. – Obecnie jest ono wypłacane z góry. Planowane jest jednak wypłacanie pieniędzy za rzeczywisty czas służby – dodaje płk Jankowiak.

Nowe przepisy są zgodne z oczekiwaniami pracodawców. Będą oni mieli więcej czasu na złożenie wniosku o rekompensatę kosztów poniesionych na zastąpienie rezerwisty w pracy. Obecnie mają na to miesiąc, po zmianach będą mieli trzy miesiące. Będą też mogli dokumenty w tej sprawie składać do sztabu wojskowego w województwie, w którym mieści się zakład pracy. Teraz muszą je złożyć tam gdzie się znajduje jednostka wojskowa.

Projekt zmian przeszedł właśnie konsultacje międzyresortowe i jest analizowany w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Gdy przyjmie go rząd, dokument trafi do prac w parlamencie.

PG

autor zdjęć: Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze polecą na Islandię
 
Sukcesy żołnierzy na AFN
Psy (w) WOT
Misja, która zmieniła polską armię
Kat warszawskiego getta przed sądem
Desantowanie z transportowego giganta
Plany WB Group
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Co ze sprawdzianem z WF?
Wiosłują dla Emily
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Grot – rozwojowa konstrukcja
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Wilki znów na Mazurach
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Afganistan: powrót do domu
Kurs na dyplomację
Lufy prosto z Huty
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Nagroda nie tylko od dowódcy
Rusza PKW Islandia
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierze bez testów z WF-u
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Ankona – bitwa po polsku
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Podwodne centrum przyszłości
Combining Two Worlds
Nowe książeczki wojskowe
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Zginęli, bo byli Polakami”
Abrams – czołg z najwyższej półki
Afganistan. Czas wracać do domu
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wisła i Narew w Sejmie
Course on Diplomacy
Polak najlepszym podoficerem NATO
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
V-2 leci do aliantów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Stalowy człowiek
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Kontyngent do zmiany
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Klauzula: ściśle tajne

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO