moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Krwawy poniedziałek w Kairze

Ponad 40 osób zginęło w Kairze w poniedziałkowy ranek w starciach Gwardii Republikańskiej ze zwolennikami obalonego prezydenta Muhammeda Mursiego. To najkrwawsze zdarzenie od czasu usunięcia prezydenta z urzędu przez wojskowych. Na wieść o wielkiej liczbie ofiar poparcie dla armii wycofała salaficka partia Nour, Bractwo Muzułmańskie zaś wzywa Egipcjan do powstania przeciwko nowej władzy.

Krwawo rozpoczął się nowy tydzień w Egipcie. Zwolennicy związanego z Bractwem Muzułmańskim prezydenta Muhammeda Mursiego, którego wojsko odsunęło 3 lipca od władzy, starli się dziś z siłami bezpieczeństwa w pobliżu koszar Gwardii Republikańskiej w Kairze. Według informacji ministerstwa zdrowia są co najmniej 42 ofiary śmiertelne i 322 rannych. Wojsko zaś podało, że zginął oficer, a 40 żołnierzy odniosło rany. Siedmiu z nich jest w stanie krytycznym. W oświadczeniu wojsko poinformowało o aresztowaniu przynajmniej 200 osób oraz o znalezieniu u demonstrantów broni, amunicji i koktajli Mołotowa. Od czasu obalenia Mursiego w starciach jego zwolenników z przeciwnikami w różnych miejscach Egiptu zginęło do poniedziałku kilkadziesiąt osób, a ponad 1400 zostało rannych.

Obie strony podają sprzeczne informacje dotyczącego tego, co zainicjowało dzisiejszy krwawy incydent w Kairze. Bractwo Muzułmańskie oskarżyło siły bezpieczeństwa, że zaatakowały jego zwolenników bez powodu. Strzały miały paść podczas porannej modlitwy. Demonstranci twierdzą, że gwardziści użyli gazu łzawiącego, śrutu, gumowych kul i ostrej amunicji. Natomiast wojsko podaje, że islamiści przypuścili szturm na koszary. Według armii krwawe walki wywołały „zbrojne elementy Bractwa Muzułmańskiego”.

Ugrupowanie wezwało Egipcjan, by powstali przeciwko tym, którzy chcą „ukraść” rewolucję. Polityczne skrzydło Bractwa – Partia Wolności i Sprawiedliwości zaapelowało do międzynarodowej społeczności o interwencję i powstrzymanie przekształcania się Egiptu w „drugą Syrię”. Dzisiejsze starcia jako „masakrę” potępiły władze Turcji.

Wojskowe pojazdy pancerne pojawiły się w pobliżu meczetu Rabaa el-Adawia w Nasr City, gdzie zgromadzili się zwolennicy Mursiego na czele z przywódcami Bractwa Muzułmańskiego, którzy nie zostali aresztowani. Według świadków żołnierze zablokowali dwa główne mosty na Nilu.
Dzisiejszy rozlew krwi w Kairze pogłębił kryzys polityczny w kraju. Na wieść o ofiarach starć pod koszarami Gwardii Republikańskiej ultrakonserwatywna partia islamska Nour, która początkowo poparła akcję armii przeciwko Mursiemu, ogłosiła, że wycofuje się z rozmów dotyczących utworzenia rządu tymczasowego. – Nie możemy milczeć w sprawie masakry dokonanej przez Gwardię Rupublikańską – oświadczył jej rzecznik Nader Bakkar.

Tymczasowy gabinet miałby rządzić Egiptem do czasu nowych wyborów parlamentarnych. Dotychczas Nour blokował wybór na premiera liberalnego polityka. Islamiści nie zgodzili się między innymi na kandydaturę Mohameda ElBaradei. Według gazety „Al-Ahram” ma on zostać wiceprezydentem.

W mediach pojawiły się opinie, że wojskowi liczyli na uspokojenie sytuacji i zmęczenie proprezydenckich demonstrantów, a także na rozpoczynający się jutro ramadan, miesiąc muzułmańskiego postu. Jednak dzisiejsza masakra może sprawić, że ich kalkulacje okażą się nierealne. Przelew krwi zrodził męczenników, których inni islamiści zechcą pomścić. W Kairze może dojść do walk frakcyjnych, gdyż tłumy przeciwników Muhammeda Mursiego nadal świętują jego upadek na placu Tahrir.

Źródła: ahramonline, BBC News, CNN News, Reuters

WR

autor zdjęć: Wikimedia

dodaj komentarz

komentarze


Offset dla „Wisły”
 
Palmiry – miejsce kaźni
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nowy szef CWCR
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Mocny sygnał od NATO
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wielki test w West Point coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Tajna misja polskiej agentki
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Pierwszy skok
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wojenny bohater na szubienicy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Podwójny Półmaraton Komandosa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Dobrowolsi – czas start!
Rusza kwalifikacja wojskowa
Abramsy pod dobrą opieką
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Którą drogą do armii?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wojna o porządek świata
Bruksela przed szczytem
Nowoczesna łączność dla armii
Zamiana po włosku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Eurofightery znowu w Polsce
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Lista trupich główek
Jakie podwyżki dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO