moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ostra rozmowa Obamy z Karzajem

Amerykanie mogą wycofać wszystkich swoich żołnierzy z Afganistanu i to szybciej niż dotąd planowali. Powodem są złe relacje z afgańskimi władzami. Dziennikarze „New York Times” opisali telefoniczną kłótnię między Barackiem Obamą a Hamidem Karzajem. Prezydent Afganistanu oskarżył Obamę, że za jego plecami próbuje zawrzeć pokój z talibami.


Władze Stanów Zjednoczonych rozważają przyspieszenie wycofania wojsk z Afganistanu, a nawet całkiem poważnie biorą pod uwagę „opcję zerową”, zgodnie z którą po 31 grudnia 2014 r. nie pozostanie w tym kraju żaden amerykański żołnierz. Do niedawna taki scenariusz uważano w Waszyngtonie za najgorszy z możliwych. Jednak według autorów artykułu, który ukazał się 8 lipca na łamach dziennika „New York Times”, urzędnicy amerykańscy nie wykluczają już takiego rozwiązania. Jak zdradzili dziennikarzom informatorzy z otoczenia prezydenta, urzędnicy Białego Domu są coraz bardziej sfrustrowani kontaktami z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem, które nigdy nie były łatwe.

Prezydent Barack Obama postanowił, że wojska amerykańskie zakończą misję bojową w Afganistanie w 2014 r. Jednocześnie jego administracja rozpoczęła negocjacje z władzami w Kabulu długoterminowej umowy o dwustronnej współpracy w sprawie bezpieczeństwa. Pozwoliłaby ona na dalsze stacjonowanie tam niewielkich sił USA. Rozmowy przeciągały się m.in. ze względu na twarde warunki ze strony prezydenta Afganistanu, który chciał, by Waszyngton sprecyzował, ilu żołnierzy chce pozostawić i konkretnych zobowiązań finansowego wsparcia afgańskich sił bezpieczeństwa. Afgańczycy domagali się od USA również gwarancji bezpieczeństwa. Innym trudnym do spełnienia przez Amerykanów postulatem było określenie Pakistanu jako głównej przeszkody w zwalczaniu rebeliantów. W czerwcu, po zapowiedzi Amerykanów, że rozpoczynają bezpośrednie negocjacje pokojowe z afgańskimi talibami na terenie Kataru, Hamid Karzaj zawiesił rozmowy na temat umowy. Jako warunek ich wznowienia postawił doprowadzenie przez Amerykanów do bezpośrednich rozmów afgańskiego rządu z talibami. Ci jednak od lat odmawiają takich spotkań, gdyż traktują Karazja i jego ministrów jako amerykańskie marionetki.

Narastające napięcie w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi i Afganistanem miała rozładować 27 czerwca wideokonferencja prezydentów Obamy i Karazja. Jednak według anonimowych urzędników obu państw, przyniosła przeciwny efekt. W trakcie rozmowy, która przebiegła w złej atmosferze, Karzaj miał oskarżyć USA o próbę wynegocjowania separatystycznego pokoju z talibami i „ich pakistańskimi poplecznikami”. A tym samym pozostawienie rządu w Kabulu sam na sam z wrogami. Afgański prezydent wysuwał już w przeszłości podobne oskarżenia, ale dotąd pojawiały się one tylko w kontaktach z rodakami. W reakcji na te zarzuty Obama przypomniał Karazjowi, że liczni Amerykanie poświęcili życie w obronie jego rządu.

„Opcja zerowa była zawsze, ale nie była postrzegana jako główna” – zacytowano w amerykańskim dzienniku zachodniego dyplomatę w Kabulu. „Teraz staje się jedną z możliwości, a słuchając niektórych ludzi w Waszyngtonie, to może jest postrzegana jako realna ścieżka” – dodał dyplomata.

Jednak przedstawiciele administracji prezydenckiej oficjalnie zastrzegają, że nie zapadły żadne ostateczne decyzje co do zmiany tempa wycofywania wojsk amerykańskich z Afganistanu, ani pozostawienia tam jakichś sił po 2014 r. Od decyzji Waszyngtonu będzie zależeć pozostanie tam po zakończeniu misji ISAF mniejszych kontyngentów z państw sojuszniczych.

Obecnie w Afganistanie jest ok. 63 tys. żołnierzy USA. W lutym 2014 r. pozostać ma ich 34 tysiące. Gdyby doszło do przyspieszenia odwrotu, to ostatni amerykańscy wojskowi mogliby opuścić Afganistan jeszcze przed latem 2014 r.

Źródło: New York Times

WR

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Zamiana po włosku
 
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Przerwany lot „Orlika”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Leopardy jadą na poligon
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Priorytety dla armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Mocny sygnał od NATO
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Polska przystań brytyjskich jeńców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowoczesna łączność dla armii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Będzie za co kupić koreańską broń
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Sztandar dla Dowództwa WOT
Lista trupich główek
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Którą drogą do armii?
Pamiętamy o Niezłomnych
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Kleszcze dla wojska
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Telefon zaufania dla żołnierzy
Tajna misja polskiej agentki
Offset dla „Wisły”
Wojenny bohater na szubienicy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowy szef CWCR
Rusza morski „Dragon”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Palmiry – miejsce kaźni
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Eurofightery znowu w Polsce
Szwecja kolejnym członkiem NATO
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Abramsy pod dobrą opieką
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO