moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze zdobyli 11 medali w Toruniu

W pierwszych dniach lekkoatletycznych mistrzostw Polski żołnierze z wojskowych zespołów sportowych jedenaście razy stawali na podium. Zdobyli pięć złotych medali oraz po trzy srebrne i brązowe. Zwyciężali m.in. w biegach, skokach o tyczce czy rzucie dyskiem.


Lekkoatleci już po raz 89. walczą o medale krajowego czempionatu na stadionie otwartym w kategorii seniorów. Na Stadionie Miejskim w Toruniu imienia Grzegorza Duneckiego zawodnicy rywalizują od piątku do niedzieli nie tylko o miejsca na podium, ale również o minima ustalone przez Polski Związek Lekkiej Atletyki na sierpniowe mistrzostwa świata w Moskwie.

Pierwszego dnia mistrzostw czwarty z rzędu złoty medal wywalczył w skoku o tyczce szer. Łukasz Michalski. Tyczkarz z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego wygrał konkurs z wynikiem 5,60 m i wypełnił minimum B lekkoatletycznej centrali na najważniejszą imprezę w tym roku (minimum A wynosi 5,70 m). Niestety, drugi z tyczkarzy z bydgoskiego WZS, mistrz świata z 2011 roku, st. szer. Paweł Wojciechowski po ostatnich kontuzjach nie wrócił jeszcze do formy i rywalizację kolegów obserwował z trybun.

St. szer. Marcin Marciniszyn zdobył siódmy tytuł mistrzowski. Film: Jacek Szustakowski.

St. kpr. Piotr Małachowski o minimum na mistrzostwa świata już nie musi się martwić. Normę PZLA, i to z dużą nawiązką, wypełnił wynikiem 71 m 84 cm – bijąc w holenderskim Hengelo rekord Polski. W Toruniu dyskobol z wrocławskiego WZS zapewnił sobie ósmy w karierze tytuł mistrzowski już w pierwszej kolejce. Wicemistrz olimpijski z Pekinu (2008) posłał dysk na odległość 66,87 m. W kolejnych próbach już nie udało mu się poprawić tego rezultatu. Najlepszy wynik w tym sezonie uzyskał Robert Urbanek. 65,30 m zapewniło drugiemu z Polaków punktującemu w tym roku na zawodach Diamentowej Ligi srebrny medal.

Wszystkie miejsca na podium wywalczyły zawodniczki z wojskowych zespołów sportowych w finale biegu na 100 m. Triumfowała, z wynikiem 11,29 s, st. szer. Marika Popowicz. Reprezentantka bydgoskiego WZS wyprzedziła o 0,19 s szer. Weronikę Wedler (WZS Wrocław) i o 0,23 s st. mar. Martę Jeschke (WZS Gdynia). Miejsce tuż poza podium zajęła natomiast – z czasem 11,62 s – st. szer. Ewelina Ptak (WZS Wrocław). Z kolei w finale sprintu mężczyzn miejsce na „pudle” wywalczył tylko jeden żołnierz – trzeci był szer. Grzegorz Zimniewicz (WZS Poznań). Brązowy medal w pierwszym dniu mistrzostw zdobył jeszcze jeden żołnierz – szer. Adrian Świderski w konkursie trójskoku. Zawodnik wrocławskiego WZS skoczył na odległość 16,17 m.

Medaliści biegu na 3000 m z przeszkodami, w środku mistrz Polski st. szer. Mateusz Demczyszak.

Czwarty żołnierski złoty medal zdobył w ostatnim finale pierwszego dnia mistrzostw st. szer. Mateusz Demczyszak. Lekkoatleta wrocławskiego WZS wygrał bieg na 3000 m z przeszkodami. Uzyskał wynik 8 min 26,30 s, wypełniając przy tym normę B PZLA na mistrzostwa świata – do normy A zapewniającej start na mistrzostwach świata zabrakło mu zaledwie 0,30 s. – Cieszę się ze zwycięstwa. Szkoda tylko troszeczkę, że zabrakło te 30 setnych do wypełnienia minimum na mistrzostwa świata w Moskwie – mówi złoty medalista. – Ale jeszcze nie powiedziałem ostatniego słowa. Będę walczył do końca. Mam nadzieję, że uda mi się je wypełnić za tydzień na Diamentowej Lidze w Londynie – dodaje st. szer. Mateusz Demczyszak.

Najlepsi czterystumetrowcy na podium, od lewej: mar. Kacper Kozłowski, st. szer. Marcin Marciniszyn i Łukasz Krawczuk.

W drugim dniu czempionatu żołnierze zdobyli trzy medale: złoty – st. szer. Marcin Marciniszyn w biegu na 400 m, srebrny – mar. Kacper Kozłowski (również w biegu na 400 m) i szer. Weronika Wedler (w sztafecie 4x100 m – biegła na drugiej zmianie w drużynie KS AZS AWF Wrocław).

Niewątpliwie st. szer. Marcin Marciniszyn był jednym z bohaterów drugiego dnia czempionatu. Zawodnik wrocławskiego WZS wygrał finał czterystumetrowców z wynikiem 45,98 s. Mar. Kacpra Kozłowskiego (WZS Gdynia) wyprzedził zaledwie o 0,03 s i wywalczył po raz siódmy tytuł mistrza kraju i swój dziesiąty medal krajowego czempionatu. – To dla mnie ogromny sukces. To, że w tym wieku (zawodnik we wrześniu skończy 31 lat – przyp. red.) jeszcze jestem „na chodzie” i się nie poddaję, to już jest coś – mówi. – Nadal chcę walczyć o jak najlepsze pozycje. Udaje mi się to i nic tylko biegać i biegać – dodaje zawodnik. Na Stadionie Miejskim w Toruniu startował po raz pierwszy w karierze i chwali sobie ten obiekt, choć spodziewał się, że osiągnie lepszy wynik. – W tych warunkach było bardzo ciężko pobiec jeszcze lepiej. Bieg utrudniał nam mocny, przeciwny wiatr – twierdzi złoty medalista.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Cena wolności
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hiszpański palimpsest
Wojskowi medycy ratują i leczą
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Psiakrew, harmata!
Rakiety dla Jastrzębi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto wojskowego sportu
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ogień w podziemiu
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dodatkach stażowych
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Animus Fortis, czyli mężny duch
NATO na północnym szlaku
V Korpus z nowym dowódcą
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Będzie można zostać snajperem lądowym
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Mundury w linii... produkcyjnej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Jeśli nie Jastrząb, to…
Kurs z dzwonem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO