Wielkie cięcia budżetu obronnego nie spowodują wycofania się z kluczowych programów zbrojeniowych, w tym z budowy samolotu wielozadaniowego F-35 i bombowca nowej generacji – zapewniają urzędnicy Pentagonu.
Informacje o anulowaniu kluczowych programów modernizacji lotnictwa wojskowego pojawiły się po wycieku dokumentów z przeglądu budżetu Pentagonu, przeprowadzonego na polecenie sekretarza obrony Chucka Hagela. On sam powiedział 31 lipca, że jeśli Departament Obrony będzie musiał ograniczyć swoje wydatki o pół biliona dolarów w ciągu dziesięciu lat, to trzeba będzie dokonywać bardzo trudnych wyborów między liczebnością sił zbrojnych a realizacją programów zbrojeniowych.
Osoby, które widziały prezentację przygotowaną przez Pentagon, ujawniły, że utrzymanie większej liczebności sił zbrojnych oznaczałoby skreślenie programu samolotu bojowego F-35, którego koszty oszacowano na 392 mld dolarów. Przedstawiciele Departamentu Obrony zapewnili jednak, że nie ma takiego planu. A skreślenie programu F-35 miałoby daleko idące konsekwencje nie tylko dla USA, lecz także dla dziesięciu zaangażowanych w ten program partnerów zagranicznych. Anonimowy urzędnik z Pentagonu stwierdził, że w dokumencie przedstawiono najgorszy scenariusz, który jest mało prawdopodobny. Natomiast Mackenzie Eaglen, analityk American Enterprise Institute, uważa, że sugestia o anulowaniu programu F-35 pojawiła się w prezentacji przez przeoczenie lub był to element strategii straszenia, a nie poważne stwierdzenie.
Według przecieków inną ofiarą budżetowych cięć miałby być program nowego bombowca. Amerykańskie siły powietrzne chciały, by był on gotowy do 2025 roku. Jednak przyjęte już założenia oszczędnościowe dotyczące wydatków obronnych nie pozostaną bez wpływu na harmonogram. Lotnictwo USA oceniło, że potrzebuje od 80 do 100 bombowców, z których każdy miałby kosztować 550 mln dolarów.
Jim Thomas, wiceprezes Center for Strategic and Budgetary Assessments, uważa, że ostatecznie nie zostanie wprowadzone w życie żadne z rozwiązań krańcowych. Ani kasacja kluczowych programów zbrojeniowych w celu utrzymania licznych sił zbrojnych, ani ich drakońska redukcja. Przyjęty zostanie kompromis. Główne programy zbrojeniowe będą utrzymane, ale być może zamówienia zostaną ograniczone, a ich realizacja rozciągnięta w czasie.
Źródło: Reuters
autor zdjęć: US Air Forces
komentarze