moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Atomowe skrzydło amerykańskiej gwardii

Piloci B-2 Spirit służący w Lotniczej Gwardii Narodowej uzyskali uprawnienia do udziału w misjach bojowych z użyciem broni jądrowej. – Udowodnili, że są przygotowani do realizacji tej krytycznej dla bezpieczeństwa narodowego misji – powiedział gen. mjr Steve Danner, szef Gwardii Narodowej w stanie Missouri.


Od kilku lat piloci 131 Skrzydła Bombowego Lotniczej Gwardii Narodowej szkolą się razem z lotnikami 509 Skrzydła Bombowego US Air Force z bazy lotniczej Whiteman w Missouri. Na początku sierpnia ta jedyna latająca na bombowcach B-2 Spirit jednostka Lotniczej Gwardii Narodowej pomyślnie zakończyła proces certyfikacyjny. Dzięki temu ma pełne uprawnienia, by wykonywać wszystkie misje bojowe, także te z użyciem broni atomowej.

– Wyniki kontroli potwierdzają zdolność skrzydła do prowadzenia misji jądrowych, które wymagają przestrzegania najwyższych standardów – powiedział Henry Jenkins, szef zespołu inspekcyjnego z dowództwa strategicznego sił powietrznych (Air Force Global Strike Command).

– Uzyskanie certyfikatu przez lotników 131 Skrzydła Bombowego to wynik wielu lat ciężkiej pracy. Rozpoczyna się nowy rozdział w historii Lotniczej Gwardii Narodowej – podkreślił gen. mjr Steve Danner.

Droga do uzyskania przez gwardzistów tak wyjątkowych zdolności była długa. W 2006 roku ówczesny sekretarz sił powietrznych i ich szef sztabu zatwierdzili wstępną koncepcję tzw. inicjatywę sił totalnych.

Przewidywała ona bliskie powiązanie 509 Skrzydła Bombowego US Air Force z 131 Skrzydłem Lotniczym Gwardii Narodowej. Wówczas była to jednostka lotnictwa myśliwskiego latająca na samolotach F-15 Eagle. 131 Skrzydło stacjonowało na międzynarodowym lotnisku Lambert w Saint Louis (dziś stacjonuje w bazie lotniczej Whiteman w Missouri razem z 509 Skrzydłem). Dwa lata później piloci „sto trzydziestego pierwszego” wykonywali już pierwsze loty szkolne na B-2. Wtedy służyło w skrzydle około 60 osób. Obecnie liczy ono prawie 800 ludzi.


Pierwszą misję bojową jego piloci wykonali wspólnie z lotnikami 509 Skrzydła w marcu 2011 roku. Trzy B-2 zrzuciły wówczas 45 sztuk amunicji ataku bezpośredniego – JDAM (są to standardowe bomby wyposażone w system zwiększający celność). Ich celem były schrony dla samolotów na libijskich lotniskach. – Lotnicy 509 Skrzydła Bombowego i 131 Skrzydła Bombowego są zintegrowani na każdym poziomie – podkreśla dowódca pierwszego z nich gen. bryg. Thomas Bussiere. Dodał, że będąc na pasie startowym lotniska w Whiteman, nie da się rozróżnić, kto spośród pilotów i obsługi naziemnej jest żołnierzem służby czynnej, a kto jest gwardzistą.

B-2 Spirit (Duch) jest samolotem bombowym zbudowanym w technologii stealth pozwalającej na maksymalne obniżenie wykrywalności samolotu przez systemy radarowe przeciwnika.

„Duchy” mogą wykonywać misje bojowe z użyciem broni konwencjonalnej i jądrowej. Samolot po raz pierwszy został publicznie pokazany 22 listopada 1988 roku w zakładach lotniczych w Palmdale w Kalifornii, a pierwszy lot odbył rok później. Do bazy Whiteman bombowce trafiły w 1993 roku. Pierwszą misję bojową „Duchy” wykonały wiosną 1999 roku podczas interwencji NATO w Kosowie.

Maksymalna masa startowa czterosilnikowej maszyny wynosi 152 634 kilogramy. W dwóch komorach bombowych samolot może przenosić różnorodne uzbrojenie: bomby i pociski rakietowe o masie ponad 20 ton. B-2 może pokonać dystans 6 tysięcy mil morskich bez dodatkowego tankowania. Jego załoga składa się z dwóch osób, dla porównania w bombowcu B-1B załoga składa się z czterech osób, a w B-52 z pięciu.

Źródła: af.mil, ang.af.mil, northropgrumman.com

wr

autor zdjęć: US Air Force

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy pod dobrą opieką
 
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Leopardy jadą na poligon
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pamiętamy o Niezłomnych
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowoczesna łączność dla armii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Rusza morski „Dragon”
Przerwany lot „Orlika”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Będzie za co kupić koreańską broń
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Eurofightery znowu w Polsce
Telefon zaufania dla żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Dobrowolsi – czas start!
Tajna misja polskiej agentki
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Kleszcze dla wojska
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Offset dla „Wisły”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Którą drogą do armii?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lista trupich główek
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Sztandar dla Dowództwa WOT
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wielki test w West Point coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Mocny sygnał od NATO
Nowy szef CWCR
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wojenny bohater na szubienicy
Priorytety dla armii
Palmiry – miejsce kaźni
Podwójny Półmaraton Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO