moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze dostaną nowy regulamin

Całkowity zakaz wnoszenia alkoholu do jednostek, palenie e-papierosów tylko w wyznaczonych miejscach, czy obowiązek oddawania honorów kombatantom występującym z widocznym oznaczeniem stopnia wojskowego, to niektóre zmiany w Regulaminie Ogólnym Sił Zbrojnych RP. Zacznie on obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.


Wojsko zakończyło pracę nad zmianami w regulaminie – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl. W znowelizowanym dokumencie pojawiło się ponad 100 nowych punktów, treść ponad 400 innych zmieniono.

Jakie zmiany czekają żołnierzy po nowym roku? Jedną z nowości będzie obowiązek oddawania honorów także kombatantom występującym z widocznym oznaczeniem stopnia wojskowego. Teraz taki obowiązek mundurowi mają względem m. in. Prezydenta, Marszałka Sejmu i Senatu; Prezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej.

Honory jako pierwsi wciąż będą oddawać podwładni i młodsi. Nowym wymogiem będzie to, że starsi stopniem żołnierze honory te będą musieli odwzajemnić .

Nowy dokument precyzuje też zasady zachowania się żołnierzy na terenie jednostek wojskowych, jeśli chodzi o palenie tytoniu, spożywanie alkoholu lub narkotyków i dopalaczy. – To propozycje zgłoszone przez m. in. dowództwa rodzajów sił zbrojnych. Poza obowiązującym zakazem posiadania i spożywania alkoholu, dopisaliśmy punkt o całkowitym zakazie jego wnoszenia lub wwożenia na teren wojskowy – tłumaczy ppłk Dariusz Prokopiuk z Oddziału Analiz Szkolenia Wojsk w Zarządzie Szkolenia P-7 Sztabu Generalnego WP.

Uregulowano też kwestię używania elektronicznych papierosów. Dotąd przepisy nie określały, czy można ich używać na terenie obiektów wojskowych. Po nowym roku amatorzy e-papierosów będą mogli je palić wyłącznie w miejscach wyznaczonych do palenia papierosów.

Doprecyzowano też czas dostarczania przez żołnierzy np. zwolnień lekarskich. Choć przepisy wojskowego regulaminu nakazywały taki dokument dostarczyć niezwłocznie po jego wystawieniu, w praktyce bywało z tym różnie. Od nowego roku żołnierze będą mieli maksymalnie 7 dni, by dostarczyć do jednostki dokument (lub kopię) wystawiony przez placówkę służby zdrowia.

Planowane zmiany dotyczą też żołnierzy niezawodowych, w tym żołnierzy NSR. Nowe regulacje rozszerzają bowiem katalog przełożonych, którzy mogą zezwolić im na opuszczenie koszar. Obecnie przepustkę do 24 godzin może wystawić dowódca plutonu lub szef pododdziału, a dłuższą do 72 godzin dowódca kompanii i wyżsi przełożeni. Po zmianach zgodę na opuszczenie terenu jednostki będzie mógł wydać także dowódca drużyny (przepustka do 12 godzin).

W znowelizowanym regulaminie pojawił się też całkiem nowy rozdział. – Dotyczy on przypadków i zasad używania m. in. broni palnej przez żołnierzy wojskowych organów porządkowych wchodzących w skład służby garnizonowej i służby wewnętrznej – wyjaśnia ppłk Prokopiuk. Zgodnie zatem z obowiązującą od 5 czerwca 2013 roku ustawą o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej opisano m. in. prawa wartownika, jego postępowanie wobec osób zbliżających się do posterunku i zasady postępowania w następstwie użycia broni palnej. W sumie w nowym dokumencie pojawiło się 116 punktów regulujących tą kwestię.

Teraz z nowym regulaminem zapozna się minister obrony Tomasz Siemoniak. O jego wprowadzeniu zdecyduje podpisana przez szefa resortu decyzja. Dokument ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.

Regulamin Ogólny SZ RP nowelizowany był ostatnio w 2011 roku. Po dwóch latach wojsko postanowiło wprowadzić kolejne, tym razem spore zmiany w dokumencie, który normuje m. in. tok służby w jednostkach wojskowych.

Dlaczego? – Nowelizacja to odpowiedź m.in. na zmiany organizacyjno-strukturalne w wojsku, ale także na zmiany przepisów wojskowych i powszechnych, np. instrukcji o gotowości bojowej czy ustawie o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej – podkreśla płk Dariusz Sylwestrzak, szef Oddziału Analiz Szkolenia Wojsk w Zarządzie Szkolenia P-7 Sztabu Generalnego WP.

Prace nad regulaminem zaczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Nad nowymi regulacjami pracował autorski zespół powołany przez Szefa Sztabu Generalnego WP. W jego składzie znalazło się 21 osób: przedstawiciele rodzajów sił zbrojnych, Sztabu Generalnego WP, Dowództwa Garnizonu Warszawa i Żandarmerii, a także niektórych departamentów resortu obrony.

Regulamin Ogólny Sił Zbrojnych RP to zbiór postanowień, nakazów i zakazów regulujący wewnętrzną działalność SZ RP, w tym w szczególności codzienne funkcjonowanie jednostek i instytucji wojskowych oraz działanie żołnierzy w czasie wykonywania zadań służbowych. Regulamin uszczegółowia przepisy zawarte w aktach wyższego rzędu, takich jak np. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, rozporządzenia i decyzje MON.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~klimad
1391668140
Wapowanie e-papierosów w miejscu palarni jest niezgodne z zasadami gdyż naraża osoby uzywające e paierosy na wdychanie szkodliwych substancji smolistych wydobywających się z tradycyjnego papierosa
4A-16-2F-0F
~cinko
1387966440
prawo prawem a szlachta ze sztabu robi co chce lekceważąc prawo pracy zasady bhp.. w niektorych jednostkach nie ma nawet dnia wolnego za oddawanie krwi.. kierowanie ludzmi na najnizszym poziomie obniżają morale żolnierzy..
7C-55-14-61
~Shpaq
1387402200
Język wojskowy powinien być lakoniczny. Nie powinien zostawiać żadnych wątpliwości. Cyt. "Nowy dokument precyzuje też zasady zachowania się żołnierzy na terenie jednostek wojskowych, jeśli chodzi o palenie tytoniu, spożywanie alkoholu lub narkotyków i dopalaczy." A poprzedni dokument nie precyzował jasno takich zachowań? Martwiącym faktem jest to że ludzie, którzy nie związani są z wojskiem wejdą na tą stronę, przeczytają ten artykuł i w prakseologicznym punkcie widzenia uznają że dotychczas można było przebywać na terenie jednostki wojskowej pod wpływem alkoholu, narkotyków czy dopalaczy!
F8-3F-67-76
~mirunio10
1386695640
Mamy już 10 grudnia. Czy nowy regulamin jest już podpisany czy może to pytanie za trudne dla tych co walczą o stołki a zapomnieli o wojsku.
18-B3-AF-FF
~sierżant 18 lat w służbie
1382640420
Anna Małyszko napisała: Niezła bzdura. Najpierw niech zaczną wymagać tego co już jest w regulaminie - dopiero potem dodawać nowe punkty. Najpierw niech tkzw. oficerowie sztabowi zaczną przestrzegać tego co jest w regulaminie, bo z wieloletniego doświadczenia w służbie zauważyłem że Ci którzy najbardziej wymagają przestrzegania regulaminów wcale go nie znają, albo znają tylko wybiórczo.
91-E4-8A-52
~dzaro
1382470260
Nowe zapisy, nowe punkty do nauki ,a i tak dowódcy najniższego szczebla nadal będą pisać konspekty i plany pracy ręcznie. XXI wiek jak nic. Nowy regulamin tego nie zmieni.
33-C3-EB-F0
~Lobo87
1380735000
Ciekawe kiedy wprowadzą zmiany np. Jak terminowego wydawania sprzętów takich jak pokazują w tv a nie stare wojenne zapasy wydawaj a nowe sprzęty na zapasy wojenne,mundury itp niby idziemy z wszystkim do przodu a w rzeczywistości cofamy sie he.
86-77-11-FE
~sierżant 18 lat w służbie
1380106440
Ciekawe czy określono długość włosów, bo obecne określenie "żołnierz – mężczyzna, ma mieć włosy (wąsy, brodę) schludnie i krótko ostrzyżone" daje zbyt dużą dowolność interpretacji - co wykorzystują złośliwi i/lub nadgorliwi przełożeni. Poza tym pytanie: czy "znać prawo użycia broni" znaczy to samo co umieć je na pamięć "kropka w kropkę"? Sądzę, że to też powinno zostać jednoznacznie w sposób nie pozwalający na dowolną interpretację określone.
C1-36-6A-86
~płk Walter
1379962020
Wzajemne oddawanie honorów (młodszy stopniem starszemu, a starszy stopniem odwzajemnia) to podstawowa zasada. Jeśli tego się nie przestrzega (odwzajemnianie oddania honoru), to tak jakby nie odpowiadać na powitanie, czyli nazywając rzecz po imieniu (delikatnie) - zwykły brak kultury ze strony starszego stopniem. Podobnie jest z oddawaniem honorów kombatantom. W czasach tzw. PRL-u w regulaminie był nawet zapis (jeśli mnie pamięć nie myli) o oddawaniu honorów przez żołnierza jako pierwszego nawet w tym przypadku gdy kombatant był niższy stopniem. Dobrym zwyczajem był również skłon głowy na powitanie obecnych przy wchodzeniu do kasyna wojskowego (ale dzisiaj kasyn wojskowych) już nie ma. Wyjaśniam dla tych, którzy nie wiedzą, że kasyno wojskowe to nie miejsce hazardu, a lokal w którym spożywano posiłki, jak również odbywały sie imprezy typu święto jednostki, bale noworoczne itp.
33-C1-FA-72
~olaboga
1379952720
niby i nowy ale nikt nie zastanawia się czy lepszy....wiąże się to z nowym prawem użycia broni i paru innych zmian w toku pełnienia służby(?)kolejne bezsensowne zmiany odbiją się tylko na żołnierzach którzy będą musieli się na nowo uczyć.....jak już chcą tak zmieniać to powinni się zastanowić nad zasadami przyjmowania żołnierzy bo na chwilę obecną to 12 lat służby i cywil(chodzi oczywiście o korpus szeregowych)zero przyszłości i praw emerytalnych....a szeregowi to jak wszędzie powtarzają trzon armii hmmmm???tylko że bez przyszłości......
55-0D-5F-8F

Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
 
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Afganistan. Czas wracać do domu
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Abrams – czołg z najwyższej półki
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Afganistan: powrót do domu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Zginęli, bo byli Polakami”
Kontyngent do zmiany
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szczyt NATO już w poniedziałek
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Polak najlepszym podoficerem NATO
Co ze sprawdzianem z WF?
Desantowanie z transportowego giganta
V-2 leci do aliantów
Kurs na dyplomację
Wilki znów na Mazurach
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Sukcesy żołnierzy na AFN
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Plany WB Group
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Stalowy człowiek
Psy (w) WOT
Podwodne centrum przyszłości
Nowe książeczki wojskowe
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Lufy prosto z Huty
Ankona – bitwa po polsku
Wisła i Narew w Sejmie
Kat warszawskiego getta przed sądem
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Course on Diplomacy
Rusza PKW Islandia
Combining Two Worlds
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Nagroda nie tylko od dowódcy
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Wiosłują dla Emily
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Misja, która zmieniła polską armię
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Klauzula: ściśle tajne
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Grot – rozwojowa konstrukcja
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Żołnierze bez testów z WF-u
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO