moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sojusz musi być przygotowany na wyzwania

Czym są Siły Odpowiedzi NATO, jak przygotowują się do działania i w jaki sposób są dowodzone? Tego dowiedzą się dziennikarze z 11 krajów Europy, w tym Polski, podczas spotkań w dowództwach natowskich, które zorganizowało amerykańskie przedstawicielstwo w NATO. Pierwszym przystankiem było Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych w holenderskim Brunssum.

Siły Odpowiedzi NATO (NATO Response Force – NRF) mogą być użyte do ochrony terytoriów, najważniejszych obiektów czy demonstracji siły.

– NATO istnieje dzięki swoim członkom, ich chęci i zapałowi takiemu, jakim Polska wykazuje się przy przygotowywaniu ćwiczeń „Steadfast Jazz 2013” – chwalił w Brunssum francuski gen. Michael Jakovlev, zastępca szefa sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych ds. planowania.

Reprezentowane przez niego dowództwo (Joint Force Command – JFC) odpowiedzialne jest za prowadzenie natowskich operacji m.in. w Afganistanie. Zaangażowane jest też w działanie Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force – NRF).

NRF liczące 13 tys. żołnierzy to wydzielone i świetnie przygotowane oddziały armii państw Sojuszu. Utrzymywane są w pięciodniowej gotowości, aby reagować na zagrożenia kryzysowe w przypadku naruszenia bezpieczeństwa państw członkowskich. Mogą być użyte do ochrony terytoriów, najważniejszych obiektów czy demonstracji siły.

Uczestnictwo w NRF poprzez wspólne ćwiczenia umacnia umiejętność współpracy sił zbrojnych członków NATO oraz państw partnerskich. – Pomoże również w utrzymaniu gotowości sił Sojuszu po zakończeniu operacji ISAF w Afganistanie – podkreślał gen. Jakovlev. Jak dodał, NATO „po misji ISAF” powinno bowiem znowu skupić się na szkoleniu wojsk, by być przygotowane na nowe wyzwania. – Tutaj właśnie niezwykle ważną rolę pełnią siły odpowiedzi, pomagając nawiązać współpracę wielonarodową i wzmacniając rolę ćwiczeń wojskowych – zaznaczył generał.

W tym roku głównym szkoleniem NRF będą ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013” odbywające się 2–9 listopada na terenie Polski i krajów bałtyckich. Weźmie w nich udział 6 tys. osób z kilkunastu państw zarówno członków NATO, jak i krajów partnerskich. Przez tydzień wspólnie szkolić się będą wojska lądowe, lotnictwo, marynarka wojenna oraz siły specjalne. W manewry zostanie zaangażowane m.in. 40 samolotów, w tym myśliwce F-16, MiG-29, myśliwsko-bombowe SU-22 i transportowe CASY oraz 15 okrętów.

– Ćwiczenia będą kulminacją serii mniejszych manewrów jednostek sił odpowiedzi, które przez ostatnie miesiące odbywały się w 14 krajach Sojuszu – wyliczał płk Dawid Dinger z biura prasowego w Brunssum.

W łotewskiej bazie Adazi powstanie sztab ćwiczeń, a zasadnicza ich część, obejmująca manewry lądowe, przeprowadzona zostanie na polskim poligonie w Drawsku Pomorskim. Zaangażowanie naszego kraju w te manewry jest zresztą największe ze wszystkich krajów Sojuszu. – Polska zaoferowała miejsce treningu na swoim poligonie i rewelacyjnie sprawdza się jako przyszły gospodarz ćwiczeń – podkreślał gen. Jakovlev.

Celem „Steadfast Jazz 2013” jest sprawdzenie zdolności Sojuszu do realizacji zadań związanych z wypełnieniem zobowiązań w ramach wspólnej obrony prowadzonej zgodnie z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. – Jednocześnie manewry pozwolą na takie przeszkolenie sił, abyśmy byli pewni, że są w stanie ze sobą współdziałać i reagować w każdej sytuacji oraz w dowolnych okolicznościach – informował gen. Hans-Lotha Domrose, dowódca JFC.

Efektem ćwiczeń będzie także certyfikacja, czyli sprawdzenie gotowości JFC w Brunssum do przejęcia na rok kierowania Siłami Odpowiedzi NATO od bliźniaczego dowództwa mieszczącego się we włoskim Neapolu.

***
Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych (Allied Joint Force Command – JFC) w Brunssum podlega Dowództwu Sił Sojuszniczych NATO ds. Operacji (Allied Command Operations) w Mons w Belgii. Podobna struktura jak w Brunssum mieści się też we włoskim Neapolu. Kwaterze w Brunssum podporządkowane są trzy połączone dowództwa NATO – Wojsk Lądowych w tureckim Izmirze, Marynarki Wojennej w Northwood w Wielkiej Brytanii i Sił Powietrznych w niemieckim Ramstein. Główną operacją, jaką w tej chwili prowadzi JFC, jest misja Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie – ISAF. W Brunssum pracuje półtora tysiąca żołnierzy i pracowników cywilnych ze wszystkich krajów NATO, w tym ok. 30 polskich oficerów i podoficerów.

AD

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
 
Ameryka daje wsparcie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Abramsy w pętli
W obronie wschodniej flanki NATO
Bohater odtrącony
Armia Andersa w operacji „Honker”
Na straży nieba
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Ta ziemia do Polski należy…”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Nowe zadania szefa SKW
Gry wojenne w szkoleniu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Orzeł dla bohaterów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pytania o europejską tarczę
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Po przeprawie ruszyli do walki
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mobilne dowodzenie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO