moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Invictus Games 2018 - serwis Polski Zbrojnej

Weterani z całego świata spotykają się na Invictus Games Sydney 2018. Po raz pierwszy są wśród nich także Polacy.

Nasz kraj reprezentuje 15 weteranów poszkodowanych. Wielu z nich było ciężko rannych, niektórzy są po amputacjach rąk lub nóg, inni przeszli operacje kręgosłupa, a większość ma orzeczony duży uszczerbek na zdrowiu. W Sydney startują m.in. w lekkoatletyce, strzelaniu z łuku, pływaniu, siatkówce na siedząco czy kolarstwie. Międzynarodowa impreza organizowana jest przez fundację Invictus Games założoną przez księcia Harry’ego, członka brytyjskiej rodziny królewskiej. Igrzyska odbywają się od trzech lat na różnych kontynentach (Londyn, Floryda, Toronto). W tym roku w Sydney spotyka się około 500 zawodników z 18 krajów. Byli żołnierze, którzy zostali ranni podczas służby, walczą o medale w 11 dyscyplinach sportowych.

Polscy weterani poszkodowani przygotowywali się do startu w igrzyskach podczas trzech turnusów w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Mrągowie, gdzie ćwiczyli pod okiem wykwalifikowanych trenerów, na co dzień przygotowujących naszych paraolimpijczyków. Jak mówią weterani, udział w Invictus Games to dla nich wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Twierdzą, że podczas zawodów dadzą z siebie wszystko i postarają się nie zawieść swoich kibiców. Jak dodają, w tej imprezie nie chodzi jednak o zdobywanie medali, lecz o sportową rywalizację, która pomaga w powrocie do zdrowia.

Sponsorem relacji z zawodów Invicuts Games jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

 

Skład reprezentacji Polski na igrzyska Invictus Games 2018

Kpr. w st. spocz.
Marcin Chłopeniuk

English version

Sierż. w st. spocz.
Mariusz Saczek

English version

St. szer. rez.
Jan Koczar

English version

St. chor. sztab.
w st. spocz.
Tomasz Kloc
English version

Kpr. 
Dariusz Liszka

English version

         

Szer. rez.
Jarosław Kurowski

English version

 St. kpr.
Tomasz Rożniatowski

English version

Plut.
Włodzimierz Wysocki

English version

Sierż.
Janusz Raczy

English version

Sierż.
Andrzej Skrajny

English version

         

 St. szer.
Łukasz Wojciechowski

English version

Kpr.
Jakub Tynka

English version

Plut.
Krzysztof Polusik

English version

Kpr.
Mariusz Mańczak

English version

St. chor. sztab.
Marek Stosio

English version

 

Efekt domina

Podczas zawodów Invictus Games, które w tym roku odbyły się w Australii, rozdano wiele medali, ale ani razu nie zabrzmiał narodowy hymn. Podczas tych rozgrywek obowiązują bowiem nieco inne zasady. Każdy z zawodników reprezentuje na igrzyskach swój kraj, ale wszyscy są jedną wielką rodziną. Książę Harry nazwał ich generacją Invictus.

Invictus Games Sydney 2018 zakończone!

Nie musicie być superbohaterami. Jesteście zwykłymi ludźmi, którzy robią rzeczy niezwykłe. Dajcie przykład determinacji, optymizmu, honoru i siły przyjaźni – mówił książę Harry podczas ceremonii zakończenia Invictus Games w Sydney. Polscy weterani pierwszy raz wzięli udział w tych prestiżowych zawodach dla weteranów poszkodowanych podczas misji.

 

Tak działa magia Invictusa

Na tych igrzyskach czuje się ducha sportowej rywalizacji, ale bez zawiści i ostrej konfrontacji z przeciwnikami – mówi Tomasz Kloc z polskiej drużyny na Invictus Games. Weterani opowiadają, jak zawodnicy wspierają się nawzajem, nawet jeśli przez to tracą szansę na medale. Ale tu i tak wszyscy są niezwyciężeni. I na tym polega magia Invictusa.

Polscy weterani razem z Kanadyjczykami w rugby


Zawodnicy polskiej i kanadyjskiej drużyny podczas meczu rugby na wózkach pokazali, co to znaczy być „niepokonanym”. Stworzyli jedną drużyną i mimo że nie doszli do finałów, czują się wygrani. – Tak naprawdę dopiero podczas meczu w rugby na wózkach poczułem, na czym polega duch Invictusa – mówi Jan Koczar z polskiego teamu.

Invictus, czyli niezwyciężony

Tu liczy się braterstwo, wola walki i wiara, że jest się niepokonanym. Invictus Games to wyjątkowe zawody, w których biorą udział weterani poszkodowani na misjach. Podczas sportowej rywalizacji pokonują fizyczne ułomności i wspomnienia, które budzą grozę. Udowadniają, że granica ich wytrzymałości jest... Na pewno gdzieś dalej! 

Invictus walczy do końca. Jak kpr. Tynka

Tata zawsze mi wpajał, by mimo trudności nie poddawać się – mówi kpr. Jakub Tynka. Na igrzyskach Invictus Games wystartował w wyścigu kolarskim, ale tuż po starcie naderwał mięsień dwugłowy. Przez 38 minut pedałował… jedną nogą. Słabnącego polskiego zawodnika niespodziewanie wsparło dwóch Francuzów. Wyścig ukończyli ramię w ramię, kibice witali Polaka owacjami.

 

Polacy zajęli czwarte miejsce w siatkówce na siedząco

Polska drużyna weteranów poszkodowanych zdobyła czwarte miejsce w siatkówce na siedząco podczas igrzysk Invictus Games w Sydney. W walce o trzecią lokatę nasi zawodnicy przegrali z Estonią. – Zajęliśmy czwarte miejsce na 12 startujących zespołów. To był dobry debiut – ocenił trener Bożydar Abadżijew.

Weterani rozpoczęli swoje igrzyska

Jesteście niepokonanym pokoleniem i wzorem dla nas wszystkich. Jesteście generacją Invictus Games – powiedział książę Harry otwierając igrzyska weteranów w Sydney. W tym roku po raz pierwszy w tej sportowej rywalizacji bierze udział reprezentacja Polski. – Jestem przekonany, że przez najbliższy tydzień stworzycie na sportowych arenach wielkie show – mówił książę Harry.

Drużyna Biało-Czerwonych już w Sydney!

Polska reprezentacja weteranów poszkodowanych wylądowała już w Australii i szykuje się do udziału w Invictus Games. – W Sydney reprezentujemy Wojsko Polskie oraz Polskę – mówi płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana, który przewodniczy delegacji. Polacy wezmą udział w igrzyskach po raz pierwszy w historii tej imprezy.

 

Weterani w drodze do Sydney

Piętnastu żołnierzy poszkodowanych podczas misji wojskowych poleci dziś do Sydney, aby wziąć udział w międzynarodowych igrzyskach dla weteranów Invictus Games. – Życzę wam, żebyście wrócili z jak największą liczbą medali, ale przede wszystkim, żebyście udowodnili, że można pokonać swoje słabości – zwrócił się do zawodników Mariusz Błaszczak, szef MON-u.

Niezwyciężeni

Od pierwszych igrzysk paraolimpijskich mija niespełna 60 lat. Wówczas też w Stanach Zjednoczonych zrodziła się idea rehabilitacji przez sport. Za kilka dni na międzynarodowe igrzyska dla weteranów po raz pierwszy wyjadą również Polacy. Ranni na misjach, którzy znaleźli siłę, by pokonać własne słabości, podkreślają, że aktywność fizyczna to dla nich szansa, by znów uwierzyć w siebie. 

English version

 

Never Give In

Rhonda Lee Crew tells Michał Zieliński about her personal battles won long before she decided to compete in the Invictus Games.

 

Weterani na turnieju siatkówki na siedząco

Drużyna weteranów poszkodowanych wzięła udział w ogólnopolskim turnieju siatkówki na siedząco. – Zmierzyliśmy się z profesjonalnymi zespołami, dzięki czemu zdobyliśmy cenne doświadczenie – przyznają zawodnicy. Trener Bożydar Abadżijew dodaje – mamy drużynę przygotowaną do startu w tegorocznych igrzyskach Invictus Games w Australii.

 

Polscy weterani trenują przed igrzyskami

Drużna weteranów poszkodowanych, która w październiku będzie reprezentować Polskę na igrzyskach Invictus Games w Australii, wzięła udział w ogólnopolskim turnieju piłki siatkowej na siedząco. – To były nasze pierwsze rozgrywki z innymi drużynami. Zdobyliśmy cenne doświadczenie, wiemy, jak poprawić grę zespołową – mówią żołnierze.

 

I care and I help

Małgorzata Schwarzgruber talks with Ziemowit Budko about sport competition for the disabled.

Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games

Weterani poszkodowani rywalizują w zawodach sportowych i jednocześnie dziękują swoim najbliższym. Na tym polega niewiarygodna moc Invictus Games – mówi Agata Krzemińska, specjalista w Zespole Edukacji i Tradycji Centrum Weterana. Jest ona koordynatorem rodzin i przyjaciół, którzy będą towarzyszyć zawodnikom na igrzyskach w Sydney.

Treningowy zamach

W październiku w Sydney na Invictus Games, organizowanych przez fundację księcia Harry’ego, spotka się około 500 zawodników z 18 państw. Będą walczyć o medale w 11 dyscyplinach. Po raz pierwszy do tej walki włączą się polscy weterani poszkodowani. W sierpniowym numerze „Polski Zbrojnej” opowiadają o tym, jak przygotowują się do tych prestiżowych zawodów.

English version

Igrzyska dla niezwyciężonych

Na Invictus Games chcą zmierzyć się ze swoją niepełnosprawnością. Będą rywalizować w pływaniu, kolarstwie oraz siatkówce na siedząco. Na igrzyska do Sydney poleci 15 weteranów poszkodowanych na misjach i grupa rezerwowych. Jakie były kryteria doboru polskiej reprezentacji i jak wyglądają przygotowania do zawodów – piszemy w lipcowym wydaniu miesięcznika „Polska Zbrojna”.

English version

Weterani trenują przed igrzyskami Invictus Games

Grali w siatkówkę na siedząco, strzelali z łuku, rzucali dyskiem i kulą, wiosłowali, pływali i jeździli na rowerze. N a turnusie sportowo-kondycyjnym reprezentacja weteranów przygotowywała się do startu na igrzyskach Invictus Games Sydney 2018, potocznie zwanych „igrzyskami niezwyciężonych”. W tym roku po raz pierwszy dołączą zawodnicy z Polski.

Weterani przygotowują się do startu w Invictus Games

25 weteranów poszkodowanych zostało wstępnie zakwalifikowanych do przygotowań na Igrzyska Invictus Games – Sydney Australia 2018. – To dla nas duże wyzwanie. N ie chodzi o zdobywanie medali, ale o sportową rywalizację, która pomaga w powrocie do zdrowia – mówią zawodnicy. Organizatorem imprezy jest fundacja księcia Harry’ego, członka brytyjskiej rodziny królewskiej.


They Will Check The Training Results in Combat
 
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Grand Quadriga ‘24”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO