moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Publikacje WIW

Mariusz Olczak „Jerzy”. Dowódca Batalionu Armii Krajowej „Zośka”. 
Powrót do Ojczyzny. Neuquén – Warszawa

 

Pięknie wydana książka, w której spisane są powojenne losy „Jerzego”, uczestnika akcji pod Arsenałem oraz wybitnego architekta, harcerza i żołnierza. Po emigracji do Argentyny był cenionym architektem, szefem ważnych urzędów, które decydowały o rozwoju tego państwa. Publikacja zawiera niepublikowane wcześniej listy Białousa do dawnych towarzyszy broni i unikatowe zdjęcia.

 

 

Kup w naszym sklepie

 

Wydawca: Wojskowy Instytut Wydawniczy

Twarda okładka
383 stron
Wymiary: 24x24x3,5cm
Rok wydania: 2019

 

 

 


 

Dominik Smyrgała „Dwa kroki przed przyszłością” 

Marian Chodacki nie miał złudzeń co do losu Polski po konferencji jałtańskiej. Uważał, że tylko kwestią czasu jest powstanie rządu zdominowanego przez komunistów. I nie pomylił się, bo właśnie taki był koalicyjny Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej. Jako kierownik Samodzielnej Placówki Wywiadowczej „Estezet” w Nowym Jorku Chodacki zdawał sobie sprawę, że na niego i jego pracowników czyha niebezpieczeństwo. Dlatego już w marcu 1945 roku zaczął ukrywać archiwa „Estezet” w klasztorze Sióstr Nazaretanek w Torresdale w Pensylwanii. W testamencie sporządzonym w 1949 roku napisał, że po jego śmierci zbiory odzyska tylko ten, kto będzie znał miejsce ich przechowywania, hasło słowne i przedstawi upoważnienie odbioru. Wskazówki te rozproszył wśród znajomych. Ale już w 1959 roku za pośrednictwem zaufanych ludzi potajemnie wydobył archiwum i ukrył je w nowojorskim Instytucie Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Tam pozostało ono niezidentyfikowane aż do jego śmierci w 1975 roku. Archiwum „Estezet” stanowi najpełniejszą, tym samym bezcenną, zwartą kolekcję dokumentów polskiego wywiadu II Rzeczypospolitej.

Kup w naszym sklepie

Wydawca: Wojskowy Instytut Wydawniczy

Miękka okładka
220 stron
Wymiary: 24x17x2cm
Rok wydania: 2019

 


 

Krzysztof Dąbkiewicz „Emisariusze i Kurierzy. W służbie łączności i wywiadu”

Klęska w kampanii wrześniowej 1939 nie oznaczała zakończenia walki z Niemcami. Praktycznie w całym kraju spontanicznie powstawały struktury konspiracyjne, zarówno o charakterze wojskowym, jak i politycznym, które finalnie odegrały istotną rolę w budowie Polskiego Państwa Podziemnego. Było to państwo kierowane najpierw z Paryża, a potem od czerwca 1940 roku z Londynu. Rodziło to konieczność zbudowania sprawnej łączności pomiędzy Warszawą, która przez cały okres hitlerowskiej okupacji stanowiła centrum walki konspiracyjnej, a głównymi ośrodkami decyzyjnymi – premierem Rządu RP oraz naczelnym wodzem. Wymagało to ogromnych zdolności organizacyjnych. Utrzymanie łączności zagranicznej wymagało dotarcia do przeróżnych części okupowanego kontynentu i prowadzenia tam tajnej, zorganizowanej działalności konspiracyjnej. W ten sposób z biegiem lat powstały zorganizowane na terenach Niemiec i Francji placówki łączności, zbudowano trasy prowadzące przez Hiszpanię i Gibraltar na brytyjską „wyspę ostatniej nadziei”. Utworzono też bazy łączności na Węgrzech, w Rumunii i Szwecji, a potem w Szwajcarii, placówki w Jugosławii, Grecji, Turcji i Egipcie, które pośredniczyły w utrzymaniu łączności pomiędzy Warszawą a władzami w Londynie.

Celem autora była rekonstrukcja mechanizmów i strategii, zjawisk, wielopłaszczyznowych praktyk oraz różnorodnych zachowań aktorów tamtych czasów i zaangażowanych w tworzenie struktur skupionych wokół ogólnego pojęcia „łączności zagranicznej”.

Kup w naszym sklepie

Wydawca: Wojskowy Instytut Wydawniczy

Miękka okładka

286 stron

Wymiary: 24x17x2cm

Rok wydania: 2018 

 


 

Helena i Wincenty Knapczykowie „Zesłańcy, Żołnierze. Pielgrzymi... ” 
Z Syberii do Ameryki - losy polskiej rodziny

„Jednej, mroźnej nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. zaczęła się gehenna kresowych Polaków. Całymi rodzinami, w bydlęcych wagonach zostali wywiezieni do piekła za Uralem. Od tamtego momentu jako niewolnicy archipelagu Gułag mieli do końca życia pracować na rzecz sowieckiego imperium.”

We wspomnieniach Heleny i Wincentego Knapczyków zwraca uwagę ich dozgonne ukochanie rodzinnych stron. Tak jak w przypadku Knapczyków są to najczęściej kresowe miasteczka i wsie, „gdzie kruszynę chleba/Podnoszą z ziemi przez uszanowanie/Dla darów Nieba…” – jak pisał C.K. Norwid – i gdzie polskość kultywowana była w szczególny sposób – jako honor i misja. Co nie dziwi, zważywszy na fakt, że najczęściej były to rodziny wojskowych, którzy otrzymali ziemię na Kresach w nagrodę za ofiarność w walce o niepodległość Polski w wojnie z bolszewikami w 1920 roku.

Żołnierzy gen. Władysława Andersa i ich rodziny, którym udało się wyrwać z nieludzkiej ziemi, często porównuje się do biblijnych Izraelitów, starających się za wszelką cenę dotrzeć do Ziemi Obiecanej, gdyż wierzyli, że nadana im ona została przez Boga. Ta sama wiara i ta sama determinacja była udziałem Polaków. Jednak jest między tymi exodusami jedna podstawowa różnica. Większość żołnierzy 2 Korpusu i cywilnych uchodźców dobrze pamięta swą „Ziemię Obiecaną” – Polskę, z której zostali wyrwani przez najeźdźców ze wschodu i zachodu i do której nie dane im było już powrócić.

 

Kup w naszym sklepie

Wydawca: Wojskowy Instytut Wydawniczy

Miękka okładka

95 stron

Wymiary: 240x165x6mm

Rok wydania: 2018

 


 

Ilustrowana Kronika Legjonów 1914-1918

Kronika zaczyna się od słów marszałka Piłsudskiego: „Odtąd nie ma strzelców, ani drużyniaków, wszyscy, co tu jesteście zabrani, jesteście Żołnierzami Polskimi, znoszę wszelkie oznaki specyalnych grup. Jedynym waszym znakiem jest odtąd Orzeł Biały, dopóki jednak nowy znaczek nie zostanie wam rozdany, rozkazuję, abyście zamienili ze sobą wasze dawne oznaki, jako symbol zupełnej zgody i braterstwa, jakie muszą wśród Żołnierzy Polskich panować. Niech strzelcy przypną do czapek blachy drużyniaków, a oddadzą im swoje orzełki. Wkrótce może pójdziecie na pola bitew, gdzie, mam nadzieję, zniknie najlżejszy nawet cień różnicy między wami."

Reprint z 2018 roku niezwykłej kroniki dążeń do niepodległości Polski w 1918 roku. Kronika Legionów Polskich przedstawia historię Legionów od ich pierwszych potyczek aż do uzyskania niepodległości. Opis działań, dzień po dniu oraz mnóstwo unikalnych zdjęć, grafik i szkiców sprawiają, że jest to pozycja unikalna.

Ilustrowana Kronika Legjonów 1914-1918 to najwyższej jakości reprint z 1936 roku. 

Data pierwszego wydania: 1936

Kup w naszym sklepie

 

Wydawca: Wojskowy Instytut Wydawniczy

Twarda okładka

WYSYŁKA W DNIU ZŁOŻENIA ZAMÓWIENIA

Wymiary w centymetrach: 28cm x 22cm x 4cm

Reprint z 2019 roku

 


 

Jerzy Łojek „Agresja 17 września 1939”. Studium aspektów politycznych

Książka dla pasjonatów historii! Dla każdego, kto chciałby poznać kulisy polskiej i światowej dyplomacji w przededniu II wojny światowej!

Autor prof. Jerzy Łojek (1932–1986), syn oficera zamordowanego w Katyniu, wybitny i uznany historyk, w swym najbardziej chyba znanym dziele „Agresja 17 września 1939” znakomicie analizuje położenie Polski w „obliczu beznadziejnej wojny”, odsłania kulisy dyplomacji i wyjaśnia dlaczego, mimo sojuszy, Polska była skazana na klęskę i polityczną, i militarną. Wielkością pracy śp. profesora jest próba ukazania alternatywnych rozwiązań, po które w przededniu wojny mogły sięgnąć sprzymierzone mocarstwa przeciwko agresywnym totalitaryzmom.

Wojskowy Instytut Wydawniczy zaprasza do zakupu książki autorstwa Jerzego Łojka pt. „Agresja 17 września 1939”. Studium aspektów politycznych.

„… faktograficzna wartość książki jest ogromna i nadal niezastąpiona. Otrzymaliśmy szeroki i gruntowny zapis wydarzeń, począwszy od paktu Ribbentrop-Mołotow, poprzez niemiecki atak i wypowiedzenie wojny przez mocarstwa sojusznicze, aż do analizy działań politycznych w drugiej połowie września 1939 roku. Temperament publicysty i wyraźne zaangażowanie emocjonalne autora w niektórych fragmentach zmieniają naukowy wykład w polityczny pamflet, a pojawiająca się teza o konieczności współpracy z Niemcami prowokuje do sprzeciwu. Nie zmienia to jednak faktu, że praca zmusza do ponownego przemyślenia podstaw prowadzonej wtedy polityki, a z perspektywy czasu stanowi dobry punkt wyjścia do refleksji nad polską racją stanu oraz możliwościami odzyskania i utrwalenia niepodległości. W rzeczywistości bowiem książka stanowi bolesne oskarżenie całej klasy politycznej o spowodowanie zagrożenia bytu narodowego i lekkomyślne poddawanie się nastrojom. W tej warstwie jest istotnym przyczynkiem do wykładu o dwudziestowiecznej publicystyce historycznej. Dla politologów i strategów natomiast praca Jerzego Łojka pozostaje ważnym studium przypadku, który nawet po latach powinien być poddany dokładnej i wszechstronnej analizie…” – ze słowa wstępnego prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego.

Wydawca: Wojskowy Instytut Wydawniczy, Al. Jerozolimskie 97, 00-909 Warszawa
Wydanie I
Język: polski
Ilość stron: 236
Format: zbliżony do B5
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-933017-6-8
Cena: 34,99 zł

Wydawnictwo można zamówić:
1. e-mailem: sprzedaz@zbrojni.pl
2. telefonicznie:  (48) 261 846 654 lub 605 998 905.

Warunkiem wysyłki jest wpłata 34,99 zł na konto Wojskowego Instytutu Wydawniczego:
23 1130 1017 0020 1217 3820 0002Album zdjęciowy - Air Show


200 stron fotografii lotniczych zespołów akrobacyjnych z całego świata
Jedyny taki album w Polsce

Obejrzyj fragment
Wojskowy Instytut Wydawniczy, patron medialny pokazów lotniczych zaprasza do zakupu albumu Air Show.

Wyjątkowy album w cenie 60 zł – najlepsze wojskowe zespoły akrobacyjne w obiektywie Sławka hesji Krajniewskiego.

Partner wydania: PGE Polska Grupa Energetyczna.

Zamów już dziś:
Wojskowy Instytut Wydawniczy, Al. Jerozolimskie 97, 00-909 Warszawa
sprzedaz@zbrojni.pl, tel.: (48) 261 846 654 lub 605 998 905.


Warunkiem wysyłki jest wpłata 60 zł na konto Wojskowego Instytutu Wydawniczego: 23 1130 1017 0020 1217 3820 0002.

Copyright by Wojskowy Instytut Wydawniczy
All rights reserved
Autor zdjęć: Sławek hesja Krajniewski
Warszawa 2015, wydanie I
ISBN 978-83-933017-9-9
Cena: 60 zł
Format: 285x205 mm
Ilość stron: 216 stron
Oprawa: twarda
Kolor


 

  „Air Show. 95 lat polskiego lotnictwa wojskowego”


Wydawnictwo albumowe na temat historii polskiego lotnictwa wojskowego i Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show. Praca zbiorowa (Janusz Chwiejczak, Krzysztof Wilewski, Jerzy Gruszczyński, Magdalena Kowalska-Sendek). Wydanie w wersji polsko-angielskiej.

„95 lat temu pod polskimi barwami powstał nowy rodzaj wojsk. 5 listopada 1918 roku piloci oddziału lotniczego z Lwowa wykonali pierwszy lot bojowy dla odradzającej się ojczyzny. Lotnictwo wojskowe, formowane od zera z mieszkańców trzech zaborów, znacząco przyczyniło się do utrzymania niepodległości.
II Rzeczpospolita dostrzegła potencjał kryjący się w nowym środku komunikacji i walki. Dzięki temu w ciągu 20 lat krajowy przemysł wyprodukował około 4000 samolotów cywilnych i wojskowych, z tego tylko jedną czwartą na licencji. Rozwojowi myśli technicznej towarzyszyły sukcesy pilotów i nawigatorów. Franciszek Żwirko, Stanisław Wigura, Stanisław Skarżyński, Jerzy Bajan z Gustawem Pokrzywką, Bolesław Orliński i Tadeusz Góra pokazali rodakom, że Polak potrafi przewodzić stawce światowych zawodników. Mury nowo powstałej Szkoły Orląt zaś opuściło prawie tysiąc absolwentów.
Wydatki państwa na lotnictwo nie zostały zmarnowane. Lotnicy dowiedli swego niezłomnego patriotyzmu – po kampanii wrześniowej przedostali się do Francji i Wielkiej Brytanii, walczyli u boku sojuszników. Przyczynili się do wygrania bitwy o Anglię, wyzwalali okupowaną Afrykę i Europę, a gdy trzeba było, pospieszyli na pomoc warszawskim powstańcom. Po wojnie uczestniczyli w tworzeniu i rozwoju lotnictwa oraz przemysłu lotniczego w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Pakistanie. W tym czasie zawsze byli elitą, pokonywali bariery nie do przełamania, zachęcali innych do patrzenia z podziwem w niebo.
Mimo upływu czasu to się nie zmieniło – lotnicy wciąż pozostają w awangardzie nowoczesności.” – fragment wstępu do wydawnictwa generała  broni pilota Lecha Majewskiego, dowódcy Sił Powietrznych.

„Air Show. 95 lat polskiego lotnictwa wojskowego”, Wojskowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2013, wydanie I,
ISBN 978-83-933017-3-7, cena 25 zł.

Wydawnictwo można zamówić:
1. e-mailem: sprzedaz@zbrojni.pl
2. telefonicznie:  (48) 261 846 654 lub 605 998 905.

Warunkiem wysyłki jest wpłata 25 zł na konto Wojskowego Instytutu Wydawniczego:
23 1130 1017 0020 1217 3820 0002


 

„Atak dronów”

Autor  – Józef Maciej Brzezina – jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej. Ukończył także Akademię Obrony Narodowej, Netherlands Defence College w Rijswijk oraz NATO Defence College w Rzymie. Służył w 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego oraz 32 Pułku Rozpoznania Taktycznego. W roku 1993 przeszedł do Sztabu Generalnego WP, a w 2006 został głównym specjalistą w Biurze Pełnomocnika MON ds. Budowy i Wdrażania Narodowego Centrum Wspomagania Operacji Powietrznych. W latach 2009–2010 zajmował stanowisko szefa oddziału w Departamencie Polityki Zbrojeniowej – sekretarza Rady Uzbrojenia.
Jest członkiem Ligi Przyjaciół Polskiego Lotnictwa.

W książce autor przedstawił bojowe zastosowania platform bezzałogowych w wybranych armiach, ze szczególnym uwzględnieniem sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Opisując rozwój konstrukcji poszczególnych statków powietrznych, stwierdził, że mimo coraz większej automatyzacji procesu ich startu i lądowania nadal najważniejszy jest człowiek, który decyduje o użyciu uzbrojenia przenoszonego na ich pokładzie. Książka zawiera informacje o systemach sterowania bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz sposobach przekazywania informacji wybranym komórkom sztabowym, które na ich podstawie wypracowują decyzje dotyczące użycia pododdziałów w walce.

Wiele miejsca w niniejszej publikacji autor poświęcił dokonaniom rodzimych firm produkujących platformy bezzałogowe, których produkty nie ustępują obcym konstrukcjom.

Józef Maciej Brzezina, „Atak dronów”, Wojskowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2013, wydanie I,
ISBN 978-83-933017-2-0.

Pytania prosimy kierować pod adres: sprzedaz@zbrojni.pl lub telefonicznie:  (48) 261 846 654 lub 605 998 905.


 

Tomasz Pędzik „Tajemnice Talibanu”

Talibowie – twardy i nieustępliwy przeciwnik, z którym przyszło zmierzyć się polskim żołnierzom. Co przyczyniło się do odrodzenia tego ugrupowania? Co było przyczyną sukcesu rebelii w Afganistanie? Jakimi motywami kierują się bojownicy? Historia ruchu talibów od 2001 roku, czyli od momentu odsunięcia ugrupowania od władzy i początków jego działalności partyzanckiej.

Autor książki służył w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Z racji wykonywanych obowiązków ponad rok spędził w Afganistanie w jednej z najbardziej niebezpiecznych polskich baz FB „Giro’’. Jako oficer CIMIC odbył dziesiątki spotkań z Afgańczykami, poznając ich mentalność i sposób myślenia. Swoje doświadczenia zaprezentował na łamach książki, która przedstawia talibów – twardego i nieustępliwego przeciwnika, z którym przyszło się zmierzyć żołnierzom służącym w składzie polskich kontyngentów wojskowych.

Język: polski
Ilość stron: 80
Rok wydania: 2013
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-933017-4-4

Pytania prosimy kierować pod adres: sprzedaz@zbrojni.pl lub telefonicznie:  (48) 261 846 654 lub 605 998 905.

 

 


Wyrwali się z niemieckiego kotła
 
AWACS-y dostarczone
Inwestycja potrzebna jak tlen

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO